het gtoiuik van boormachines in plaats van handenarbeid noodzakelijk. 2e. Voor luchtverversching in de gangen. Toegepast werden ventilatoren met direct-gekoppelden motor. Aangezien deze zeer weinig plaats behoefden, boven dien geruischloos liepen en daarbij eenvoudig in de behan deling waren, voldeden zij bijzonder goed. 3e. Voor verlichting der gangen, onderkomens, enz. Het elsctrisch licht is momenteel de eenige bestaande lichtbron, die aan de omringende atmosfeer geen verbran dingsproducten afstaat, welke die atm. verontreinigen. Alle andere lichtbronnen, als petroleumlampen, kaarsen, carbid lampen, e.d. doen dit wel. Wat een roet kan een petroleum lamp niet verspreiden! Bovendien onttrekt het electrisch licht geen zuurstof aan de hem omringende atmosfeer, en geeft geen kans op gasvergiftiging. Door zijn onovertroffen hygiëne en zin delijkheid is het electr. licht dan ook de eenige mogelijke lichtbron gebleken in de lange, bedompte mijngangen met vaak onvoldoende ventilatie. Naast deze hygiënische voor deden staan eenige technische: zeer eenvoudig en gemak kelijk in het gebruik, terwijl brandgevaar bij een behoorlijke installatie is uitgesloten. Verder nog: geen kans op explosie, geen v. n. 1. 's zomers en in bedompte ruimten hin derlijke warmteuitstraling, enz. Deze uitstraling van warmte is voor de verschillende licht bronnen zeer uiteenloopend. Neemt men een metaaldraadlamp en een gasbrander beide van dezelfde lichtsterkte, dan straalt de tweede bron 9 maal zooveel warmte uit als de eerste. Tusschen metaaldraadlampen en kooldraadlampen is die stralingsverhouding als 1 3. 4e. Voor waterafvoer, niet allen uit mijngangen, doch ook uit loopgraven en onderkomens. De hiervoor gebezigde pompen waren van verschillende soort. Veel gebruikt werden de roteerende pompen zoowel met hor. as (100 200 L. per min. en -0 25 M. opvoerhoogte) als met vert, as (250 L. per min 50 60 M. opvoerhoogte) en met directgekoppel- den motor. 5e. Voor watervoorziening, n. I. voor aanvoer van drinkwater uit meer achterwaarts ge legen reservoirs dan wel voor het steriliseeren (ozonisee- seeren) van drinkwater. 6e. Voor het vervoer der uitgegraven aarde. 7e. Voor het ontsteken der mijnen, enz. c. Ten andere toepassing der sterkstroomtechniek, welke in den afgeloopen oorlog eveneens zeer op den voorgrond is getreden, 386

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44