is het ondi een bepaalde spanning brengen van draadhinder nissen. De sterkstroomtechniek dateert van omstreeks de 2e helft der 19e eeuw, meer speciaal van omstreeks 1866. Nadat in 1831 Faraday ontdekte, dat een electrische stroom in een gesloten keten ontstond, indien de door dien keten omvatte magnetische krachtstroo. veranderde, heeft het daarop volgend dynamo-elec- trische beginsel van von Siemens een krachtigen stoot gegeven voor de ontwikkeling der sterkstroomtechniek. Van toen af heeft ze een steeds grootere vlucht genomen en is voor de techniek in het algemeen van zeer groote beteekenis geworden. Men denke eens aan de groote Am. en Europeesche centrales voor licht en kracht, aan de electrificatie van spoorwegen aan de beteekenis der draadlooze telegrafie- en telefonie2), enz enz. Doch ook in de militaire techniek heeft men in de laatste 30 jaar van de groote voordeelen van de electrificatie partij getrok ken. Eén van de eigenschappen der sterkstroomtechniek "is het onder bepaalde omstandigheden doodend vermogen van den stroom voor nrensch en dier. Reeds vóór den oorlog van '14 heeft men van deze eigenschap gebruik gemaakt, doch dat beperkte zich tot het omgeven met electr. geladen draadhindernissen van slechts enkele forten. Gedurende den oorlog van '14 echter werd deze toepassing zeer sterk uitgebreid. Eenige oorzaken voor een derg. uitgebreide toepassing zijn boven reeds genoemd. Het gebruik van electr. geladen hindernissen berust op het feit, dat een nrensch gedood wordt, indien tusschen 2 punten van zijn lichaam een bepaald spanningsverschil heerscht. Hoe groot nu dit doodelijk spanningsverschil is, hangt af van verschillende factoren en is voor wissel- of gelijkstroom niet hetzelfde. De inwendige weerstand van het menschelijk lichaam loopt n. 1. zeer sterk uiteen; ze hangt van verschillende factoren af en be draagt om de gedachte te bepalen 100 50.000 Ohm, vaak zelfs nog meer. Onder normale omstandigheden nu en bij droog weer werkte 500 V. wisselstroom van 25 75 perioden doodelijk Bij nat weer was c. a. 200 300 V. reeds voldoende. Ondetniet normale omstandigheden echter, v. n. 1. bij verhoogde hartswer- king b. v. door het voorwaarts stormen, werkte 200 V. reeds doodelijk. Had de aanval dan bovendien plaats bij nat weer of in natte terreinen dan was 100 V. reeds voldoende. Gelijkstroom echter werkt lang niet zoo intens als wisselstroom. Vandaar dat In Zwitserland is nagenoeg het geheele spoorwegnet geëlectrificeerd. Ook andere landen als Amerika, Zweden, Italië, Frankrijk, Nederland, enz. nebben reeds lang de zeer groote voordeelen ingezien van de electrificatie boven stoomtractie of zelfs oleoficatie (de vervoerscapaciteit b.v. is bit electr. tractie heel wat grooter). 2) Hoewel de radiotechniek iets heel aparts is, heeft ze haar ontwik keling toch aan de sterkstroomtechniek te danken. 387

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 45