Stroombronnen. Aangezien de in het bezette gebied aanwezige centrales óf binnen het bereik van het vijandelijk vuur lagen óf van te geringe capa citeit waren en de bouw van nieuwe, speciaal voor legerdoeleinden bestemde centrales zeer veel tijd en geld eischten, welke geen van beide aanwezig waren, werden voor de energie-levering con tracten gesloten met particuliere centrales, welke echter zeer ver achter het front gelegen waren. De contractprijs van den stroom bedroeg 39 Pf (d.i. ong. 2,4 cent!) per kilowattuur (K. W. U.) 1) De benoodigde stroom werd opgewekt in de Kreuzwaldcentrale bij Saarbriicken, welke een capaciteit had van 25000 P. K. en een öedrijfsspanning van 10.000 V. De opgewekte stroom was draai stroom van 50 perioden. Voor de overbrenging werd deze spanning van 10.000 V. op- getransformeerd tot 65.000 V en werd de energie langs 2 wegen naar het onderstation Amanweiler geleid, waar de spanning om laag werd getransformeerd op 17500 V. 2) Van dit onderstation werd de stroom (17.5 K. V.) naar het operatie gebied geleid. Een tweede leiding, welke in vredestijd reeds aanwezig was, begon bij Gorz. In het operatiegebied werd in kleine onderstations, door de legerleiding zelf gebouwd, de spanning verlaagd en wel voor a draagversperringen 1500 V. b licht- en krachtinstallaties (hoogspanning) 3000 V, c. lichtinstallaties (laagspanning) 120 V, d. krachtinstallaties 208 V, e groote werkplaatsen (v.n.l. intermitteerende bedrijven) 500 V. Hoogspanning s-installaties. Ook bij den bouw hiervan gold de stelregel: onzichtbaarheid geeft de beste vuurdekking. Van camouflage werd dan ook een ruim gebruik gemaakt; de installaties werden zoo goed mogelijk aan het terrein aangepast. Hiervoor was vaak het verven van de masten en van de isolatoren noodzakelijk. De energie-overbrenging geschiedde tot vlak bij het front door middel van blanke leidingen; in de nabijheid van het front wer- In Indië betalen we normaal 6 cent per K.W.U. De arbeid door een electrischen stroom verricht is gelijk aan het produkt van de stroomstrekte i (in ampères), de spanning e (in volts) en den tijd t tin sec) en wordt uitgedrukt in watts. Een kilowattuur (K.W.U. of K. W. H.) is dan de arbeid, die verricht wordt, als gedurende éen uur ver mogen van 10' 0 watt wordt ontwikkeld. -) De hoogst1 spanning, welke in N.I. tot voor kort voor transmissie is toegepast is 30000 V. De stroom afkomende van de beide centrales Oebroeg en Djanten bestemd voor de electrificatie der lijn Buitenzorg Batavia heeft een spanning van 70.000 V.; de rijspanning is 1500 V. 389

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 47