den deze door ondergrondsche kabels vervangen, terwijl de ge bouwen zoo goed mogelijk gecamoufleerd werden. Bij den bouw van het hoogspanningsnet werd het z. g. nng- sysieem aangenomen, waarbij dus de stroom van twee zijden werd toegevoerd. Dit systeem heeft het voordeel, dat bij verbreking slechts een gering deel der leiding stroomloos wordt. De 17500 V leiding vormde in het operatie-gebied a. h. w. het geraamte der militaire installaties. Zij liep van Gorz ovei Pagny, Thiaucourt, Heudicourt, St. Maurice, Puxe naar Amanweiler met een draaddoorsnede van 50 mm2 (diam. 8 m/m) en ongeveer evenwijdig aan het front over een afstand wisselend van 6—10 K. M. Een tweede derg. leiding liep vanaf Gorz over Chambley, St. Benoit, Heudicourt naar St. Mihiel (fig. 2). Van het Zuidelijke deel van deze hoofdleidingen waren 8 zij leidingen afgetakt naar verschillende onderstations. Uit de hoofdleiding werd in 14 transformatorstations het 3000 V. net gevoed. Ook hierbij was het ringsysteem toegepast, in hoofdzaak bestaande uit een buitenste ringleiding, welke op 2 4 K. M. afstand van het front liep en uit een binnenste ring leiding op een afstand van 610K.M. van het front. De draad doorsnede bedroeg hier 25 mm2 (5,7 mm diam.). Beide ringlei dingen waren door meerdere dwarsleidingen van 16 qmm met elkaar verbonden. Behalve uit de hoofdleiding werd de binnenste ringleiding gevoed door 2 leidingen van 50 qmm, welke van Chambley naar Thiaucourt en Labeuville voerden. Als materiaal voor de leidingen werd gewoonlijk ijzer geno men 2). De draden waren bevestigd aan gekleurde isolatoren welke in 10 12 M. hooge houten masten geschroefd waren. Deze masten stonden op een gemiddelden ouderlingen afstand van ong. 60 M., terwijl de afstand tusschen de draden onderling 0.71 M. bedroeg. Overigens werden bij den aanleg de gewone veiligheids maatregelen getroffen. In de bovengenoemde hoofdleiding van 17400 V. waren ^scha kelborden opgenomen. Vijf hiervan, uitgevoerd als hoofdschakel borden, waren, behalve van gewone schakelaars, voorzien van automatische maximaalolieschakelaars met tijdinstelling, welke zoodanig geschakeld waren, dat bij eventueele storingen alleen dat gedeelte van den stroomkring, waarin de fout school zichzelf kon uitschakelen. In de overige schakelstations waren in de 17500 V. leiding slechts gewone schakelaars aangebracht. De 8 schakelstations aan het Zuidelijk front waren bovendien ten behoeve der zijleidingen De normale doorsnede voor lichtkabels is, b. v. in Bandoeng 28 50 qmm (6 8 m/m diameter). 2) Het koperdraad geleidt den el. stroom ong. 5 maal zoo goed als ijzerdraad! 390

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 48