394 IV. In de verre toekomst is misschien een krachtige combira'ie, gevormd door Rusland, China en Japan te verwachten. V. Een rechtstreeksche aanval van Japan op ons Indië bij een vredes toestand in het verre Oosten is buitengesloten. VI. Bij een conflict in Europa zal een dergelijke aanval niet plaats hebben. VII. Bij een conflict in Azië is een dergelijke aanval ook buitengesloten. VII! Een aanval, met het doel vermeestering, zal onder geen enkele om- omstandigheid plaats vinden. Het eenige wat mogelijk is, is een poging tot vernietiging van onze petroleumterreinen, wanneer Engeland in een conflict al partij gekozen heeft tegen Japan, maar dan ook alleen wanneer deze aanval met weinig risico uitgevoerd kan worden." „Een en ander over mitrailleurs en draagbare wapenen" van kapi tein der Mariniers Dorren behandelt dit onderwerp uit een marine oogpunt bekeken. Luitenant ter zee 2e kl. de Gelder beantwoordt de vraag; „Welk type torpedobootjager hebben wij noodig en gaat daarbij uit van de gedachte dat de taak dezer vaartuigen bij de verdediging van Nederl. Indië zal kunnen zijn: aNeutraliteitshandhaving. b. Verkenningsdiensten. c. Het gevecht met alle wapenen, overdag en 's nachts, al of niet in samenwerking met kruisers en onderzeebooten. d. De dagaanvai met torpedo's op transportvloten. e. De nachtaanval op transportschepen en oorlogsschepen. f. Bekruisings-, bewakings-, en communicatiedienst. g. Het beschermen en convoyeeren van eigen transportschepen, enz. tegen vijandelijke onderzeebooten. h. Vliegtuigafweer. Bij het uitwerken hiervan blijkt wel dat schrijver geheel andere ideeën heeft dan de hierboven vermelde conclusies van Lt. ter zee Rotgans 1 Hij komt tenslotte tot de volgende eischen voor onze nieuwe jagers „Wij komen tot de conclusie, dat onze jagers met volle oorlogsuitrusting in de tropen zeker een maximum vol te houden vaart van 33 a 34 mijl moeten hebben, en dat hun bewapening moet bestaan uit minstens 3, liefst 4 kns van 12 c. M. snelvuur, met volledige centrale vuurleiding, eenige lichte Iuchtafweerkns, b. v. van 5 cM. in dubbelwiegaffuit, of een aantal zwaie mitrailleurs, benevens twee-, drie-of vierdubbele lanceerinrichtingen voor grootafstand torpedo's. Wat hun werkingssfeer betreft is het voor mij moeilijk om getallen te noemen daar mij hiervoor niet voldoende gegevens ter beschikking staan. Het komt mij zeer gewenscht voor de z. g. economische vaart zoo hoog mogelijk te stellen, terwijl in het algemeen de brandstofvoorraad zoo groot behoort te zijn, dat een verblijf in zee van eenige weken, gedurende welken afwisselend met hooge vaart en met economische vaart gestoomd moet worden, mogelijk is. Voldoen de jagers aan deze eischen, dan zal de waterverplaalsing op ongeveer 15 0 ton komen. Het behoeft geloof ik geen betoog, dat olie de aangewezen brandstof is. Tot slot wensch ik nog even de aandacht te vestigen op het belang van zeer sterke zoeklichten, wat bij bewakingsdiensten, maar vooral bij nach telijke gevechten een zeer voorname factor is, benevens op^de groote rol, die de D. T. aan boord van onze jagers steeds zal spelen. Luit. ter zee le kl. Helfrich schrijft „Opmerkingen naar aanleiding der lezing van Santen voor de Marinevereeniging op 9 October 1924 waarin hij nog eenige punten van die veel bestreden voordracht aan critiek onder werpt. In „Uit de pers" vinden we eenige interessante citaten uit de Maasbode over Aziatische aspecten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 52