voortaan niet ineer uitsluitend aan den opperbevelhebber onder geschikt zouden zijn, maar ook aan de Regeering, die dus invloed zou kunnen uitoefenen op de leiding, de bezetting der hooge commando's, enz.; en eindelijk dat de bevoegdheden van het Groote Hkvv. zouden worden beperkt. Nu was dus de groote vraag, wie Joffre zou vervangen aan het front in Fr. Men had de keuze tusschen Castelnau, Foch, Pétain en Nivelte. De benoeming van Castelnau tot chef van den gen. staf bij Jöffre had reeds de ontevedenheid opgewekt van de Iinksche partijen en zulks in verband met zijn politieke overtuiging. Waar het ka binet nu zooveel zwakker stond, verwachtte Briand van zijne benoeming tot opperbevelhebber der legers in Fr. zooveel oppositie in de Kamer, dat het bestaan van het kabinet zelf daar door bedreigd zou worden. Castelnau moest dus worden uitge schakeld. Wat Foch en Pétain betreft, ook hunne benoeming zou veel ontevredenheid bij die partijen verwekken, daar zij door hunne stugge houding tegenover de leden der Commissiën en de Parle mentsleden zich hunne vijandschap op den hals hadden gehaald, terwijl Foch bovendien als zeer ijverig katholiek doorging als geen vriend der republiek. Restte dus Nivelle. Niet alleen, dat deze door de herovering van Douaumont en later weer van Vaux de oogen tot zich had getrokken en verschillende kamerleden meenden te mogen beslui ten, dat zijn methode een einde zou kunnen maken aan de wei nig vruchten opleverende methode van de aanvallen met beperkte doelen en van den z. g. afmattingsoorlog, maar hij stond ook bekend als een zeer affabel man en door zijn gemoedelijkheid het tegendeel van Foch en Pétain. Van hem had men dus geen strijd te verwachten tegen de Commissieleden, wel medewerking, zoodat hunne sympathie verzekerd scheen, waardoor zijn positie tegen over het Parlement zooveel sterker werd. Bovendien was zijne republikeinsche gezindheid bekend. Deze redenen van politieken aard gaven den doorslag bij de keuze. Maar nu deed zich weder een moeilijkheid voor; Nivelle, die ïeeds gepolst was, stelde als voorwaarde, dat hem evenveel gezag werd geschonken als tot dusver aan Joffre. Maar deze had geëischt en ook de belofte verkregen, dat hij daadwerkelijk opperbevel hebber over alle Fr. legers werd gelaten, en het bleek niet mogelijk hem daaivan thans afstand te laten doen. Wel werd hem voor gesteld hem te benoemen tot technisch adviseur van de Regeering, in welke hoedanigheid hij volle invloed kon behouden op de leiding der legers, op de benoemingen, enz., maar Joffre weigerde zich te bepalen tot het spelen van een rol achter de schermen. Briand gaf toe, maar thans moest Nivelle worden overgehaald een corn- 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 9