naar de electrische draadversperringen uitgerust met automatische maximaalolieschakelaars met tijdinstelling. De schakelstations waren houten gebouwtjes met een grond vlak van 2.5 X 2-5 M., hadden een hoogte van 8 M. en waren in twee verdiepingen ingedeeld. De benedenste helft vormde het woon verblijf van het bedienend personeel, terwijl in het bovenste deel de apparaten opgesteld waren. Wordt vervolgd 5. OPMERKINGEN OVER COMPAGNIESADMINISTRATIE, door CAMURS. De redaciie plaatste onder het aldus getitelde opstel van mijn hand een naschrift, waarop ik reeds dadelijk zou zijn terug gekomen, indien niet een verandering van betrekking en de daar mee gepaard gaande vermeerdering van werk mij de gelegenheid daartoe benomen hadden. De redactie spreekt als hare meening uit, dat voor instructeur de beste onderofficier nog niet te goed is. Precies mijn idee: Immers om tot de gewenschte selectie te komen schakel ik de betrekking van administrateur in ten einde over deze functie die van instructeur te bereiken. Wat is thans het geval? Eensdeels gaat men in opleiding voor instructeur, omdat men opziet tegen finantieele verantwoordelijkheid en omdat men de geestelijke dis cipline en logischen aanleg mist, voor een richtig voeren van administratie noodzakelijk; anderdeels voelt men meer voor den practischen dienst en acht men den instructeursrang gemakke lijker bereikbaar. Dat meer voelen voor den practischen dienst, zich meestal uitend in min of meer opzettelijk verwaarloozen van inwendigen dienst en administratief werk en een veelvuldig ge ringschattend daarover spreken, is in 90 van de 100 gevallen (ik constateer het dagelijks) een vorm van gemakzucht. Een in structeursopleiding via den administrateursrang kan niet anders dan een gewenschte selectie opleveren. Het is geen toeval, dat onderluitenants, die te velde naam maakten, van huis uit admini strateur waren. S. dezes, die 14 jaar op de buitenbezittingen diende en daar nog dient, heeft meermalen zonder tegenspraak de mee- ning hooren lanceeren, dat onderluitenants, die als instructeur dien rang behaalden, weinig beter waren dan bruikbare sergean ten. Men vrage de opinie der troepenofficieren over deze kwestie. Ten aanzien van het comptabel maken der administrateurs ben ik sceptisch gestemd. Het zal voor de administrateurs aanleiding Zie I.M.T. 1925 No. 1. De redactie heeft aan dat naschrift niets toe te voegen (Red.). 391

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 49