zijn tractementsverhooging te vragen, voor een aantal officieren zich nog minder van administratie aan te trekken dan nu het geval is, terwijl de slechte elementen onder de administrateurs zich door het comptabel zijn niet van fraudes zullen laten weerhouden. Ik kan de kla:hten van overkropt te zijn met administratief werk, geuit door collega's op Java, niet deelen, waar ik als det. cmdt nu niet, dan wel met een kwartiermeester ter plaatse, nu niet dan wel met bestuur belast, hun bezwaren niet heb ondervonden. Dergelijke machten zijn m. i. terug te brengen tot gemis aan ad ministratieve kennis en gemakzucht. Daarentegen ware een ophef fen van de beperkte werking van art. 82 1. C. W. in vele gevallen uit een oogpunt van goede justitie wenschelijk. Verbetering in den bestaanden toestand is slechts aan te brengen 1. Door een rationeeler administratieve opleiding der officieren, gepaard aan een strengere beoordeeling (geen geschiktheid voor den kapiteinsrang, voor adjudant, postconrmandant en andere zelfstandige betrekkingen zonder deugdelijk bewezen te hebben de administratie onder de knie te hebben). Het moet niet kunnen voorkomen, dat een luitenant cmdt van een subsistentenkader wordt zonder te weten, dat er een schuldrekening bestaat dan wel dat een kapitein gewestelijk adjudant geen flauwe notie blijkt te heb ben van cantinebeheer. 2. Door als voorheen de instructeurs- en onderluitenantsrangen slechts bereikbaar te stellen langs dien van administrateur (als vroeger ware een uitzondering te maken voor de onderofficieren van het Korps Marechaussee). De gewenschte verbetering is niet een administratief belang alleen, maar een legerbelang, aangezien de vlotheid ermee gebaat wordt. 6. ORGAAN N.I.O.V., MEI-NUMMER. Dit nummer is nagenoeg geheel gewijd aan het tienjarige jubileum der Vereeniging, dat in de maand April werd gevierd. M.B. 7. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Mavors, Maart 1925. Reserve-kapitein Hamelberg geeft een beschou wing over het vervaardigen en het nut van „Reliëfkaarten"; hij oordeelt deze soort van zeer veel belang voor het onderricht in het kaartlezen. De nieuwste methode voor het vervaardigen is die met behulp der stereo- fotogrammetrie. Voorts treffen we aan een tweede gedeelte van ,,Oud en nieuw. Naar: P. Krasnow. Vom Tsarenadler zur roten Fahne." door Kapt. Adj. Arriëns, als afschrikwekkend voorbeeld van hetgeen een revolutie voor de tucht in het leger beduidt. 392

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 50