beschikten zij dus over 20 wagens. Toen de D. Askari's deze mon sters voor het eerst waargenomen hadden werd hun geest er blijk baar zeer door getroffen, zooals valt op te maken uit Lettow's nrededeeling, dat tijdens den strijd om den Oldoroboheuvel (zie II) allerlei wilde geruchten over het optreden van deze pantserwagens de ronde deden. Bij Moshi stonden de Askari's voor de eerste maal werkelijk tegenover hen en stoven in paniek uiteen. Nadat het geëigende bestrijdingsmiddel evenwel gevonden was veranderde dit en tijdens het gevecht bij Beho- beho (zie VII) stelde een D. mitr. één dezer wagens buiten gevecht, door den radiator en de voorbanden stuk te schieten. Geheel hetzelfde verschijnsel deed zich voor t. o. z. der vlieg tuigen. De Engelschen hadden den moreelen indruk van dit nieuwe wapen nog vergroot door het gerucht te verspreiden, dat het goden waren, die hen te hulp kwamen, doch toen 27 Jan. '16 één dezer „goden" door een gelukkig schot der D. inf. naar bene den werd geschoten droeg dit er juist toe bij het prestige der Duitschers te verhoogen. De Britten beschikten in D. O. A. over 2 eskaders van 12 vliegtuigen elk en gen. Snruts zegt in zijn rapport van 21 jan. 1918 over de diensten, door hen gepresteerd: „les corps se sont montrés infatigables dans leur travail de recon naissance, travail de si haute valeur dans ce pays dont la carto- graphie est imparfaite. Leur raids de bombardement bien organisés ont été exécutés avec un égal succès". Volgens Buhrer heeft de dichte begroeiing de verkenning evenwel meestal onmogelijk gemaakt, wat ook uit het geheele verloop van den veldtocht blijkt, terwijl de vliegtuigen daarentegen goede diensten hebben bewe zen bij het bombardement (zie X) en de art. waarne ming. Niet vergeten moet hierbij worden, dat zij hun taak steeds ongehinderd konden uitoefenen, daar de Duitschers geen lucht macht hadden. Een derde in D. O. A. gebruikt modern wapen was de, door de geallieerden van het Westfront aangevoerde, mijnwerper (zie X). Tijdens den strijd op Portugeesch gebied maakten de Duitschers één dezer wapens met 17 bijbehoorende bommen buit en na er een tijdlang mede geoefend te hebben, zetten zij dit in tegen den omsingelden „bonra" benteng) Namirruc (23 Juli 1918), bezet door /2 comp. inf. en een sectie bereden inf. Na het met een hevigen knal inslaan van de eerste bom volgde een paniek, de Britten vlogen uit hun dekkingen overeind en werden onmiddellijk door de gereedstaande nritr.'s neergemaaid. Tevens een model van de samenwerking tusschen mijnwerpers (of ander licht krombaangeschut) en nritr.'s, zooals dit ook na den oorlog in het D. inf. voorschrift is vastgelegd. Duidelijk blijkt uit deze voorbeelden het gevaar, dat Inheenrsche troepen tegenover nieuwe oorlogswapens, welke tot dusver ge heel buiten hun gezichtskring en bevattingsvermogen lagen, in 425

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 17