ke er toe hebben bijgedragen om de luchtvaartafdeeling de waar deering te onthouden welke zij naar onze overtuiging verdient. Het streven moet er dus in de eerste plaats op gericht worden om deze te neutraliseeren. Tegelijkertijd moet met alle macht gewerkt worden voor het verkrijgen van zoo gunstige resultaten, dat zelfs voor rechtmatige critiek geen plaats meer zal zijn. Dan zal ook buiten luchtvaartkringen het kunnen van onze luchtvaart afdeeling niet langer in twijfel worden getrokken, ook al mocht er dan nog sporadisch worden gepoogd, om welke reden dan ook, om een blaam op ons korps te werpen. Want als zoodanig be schouwen de betrokkenen de wijze, waarop in Nederland in zake de Fokker VII-kwestie over onze deskundigen werd gespro ken. Een poging, die des te vreemder aandoet, waar het onver dachte en onverdeeld gunstige getuigenis der voormalige Soester- bergsche vliegeniers, die hier te lande gedetacheerd werden, tot nadenken had behooren te stemmen. Intusschen beginnen de vooruitzichten der luchtvaartafdeeling, die zich nu werkelijk binnenkort te Andir geïnstalleerd zal zien met uitstekend geoutilleerde reparatie-afdeelingen, reeds verbete ring te vertoonen. Daar is vooreerst de aankoop bij de Fokker- en Koolhoven- fabrieken van een serie moderne verkennings- en jachtvliegtuigen, voorzien van motoren die gelden voor de beste, welke de markt ons kan bieden. Vooral voor een luchtmacht toch is bezit van het allernieuwste, tevens allerbeste, de eerste voorwaarde voor een hooggestemd moreel. Een ander lichtpunt mag het heeten dat de opleiding voor vlie genier, die een jaar geleden geheel gestopt werd, opnieuw is aangevangen en in de toekomst vermoedelijk weer regelmatig zal kunnen voortgaan. Ofschoon in verband mei zijn eventueele taak hoe men de doel stelling ook moge beperken de omvang van ons geheele leger bescheiden is te noemen, zoo valt toch de luchtvaartafdeeling in dit kader op als een toppunt van bescheidenheid. Eenige jaren geleden ontworpen als een formatie van zes escadrilles volgens de defensie-commissie een absoluut minimum en als zoodanig in de legersamenstelling opgenomen, bereikte zij om redenen van bezuiniging slechts een sterkte van twee escadrilles. En dit is nu een derde lichtpunt, dat de oprichting eener 3e escadrille thans met een groote mate van waarschijnlijkheid kan worden tegemoet- gezien. Al zijn ook drie escadrilles nog niet het eindverlangen, toch beteekent dit een flinke stap voorwaarts, omdat hiermede de eerste organieke eenheid, nl. een vliegtuiggroep, tot stand komt. Een phenomenaal snelle groei van de luchtmacht, als bij ver schillende groote mogendheden plaats vond, is hier niet te ver wachten om redenen, welke hier niet uiteengezet behoeven te worden. Haar verdere groei, die in ieder geval door moet gaan 427

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 19