tot zij qua sterkte harmonisch past bij ons leger, zal slechts zeer geleidelijk kunnen zijn en in dien tijd is het de taak der lucht- vaartafdeeling, zich tot het uiterste in te spannen om met hare kwaliteit het temin aan kwantiteit z. v. m. te compenseeren. Ten einde de waardeering, die in het leger bij meer bekendheid van zelf zal komen, aan te kweeken, is het zaak te zorgen, dat bij de grootere oefeningen zooveel mogelijk vliegtuigen worden inge deeld. Aanleg in de militaire centra van landingsterreinen, die zoowel in den O. als in den W.-moesson behoorlijke accomodatie bieden, zou de mogelijkheid scheppen om in alle deelen van Java de troepen te oefenen in samenwerking met vliegtuigen, welke wijze van oefenen toch langzamerhand voor eenigszins groote verbanden als normaal moet worden beschouwd. Ongetwijfeld zullen o. a. de hierbij te verkrijgen resultaten de luchtvaartafdee- ling het vertrouwen schenken van den troep. Men behoeft, wanneer gesproken wordt over het gebruik van het luchtwapen, niet steeds te denken aan B. V. Er zij hier herin nerd aan de taak, welke de Royal Air Force te vervullen kreeg in Irak, en welke zij daar nog steeds op uitstekende wijze vervult 1). Niet dat hiermede bedoeld wordt het maken eener vergelijking tusschen Irak en Nederlandsch-Indië, daarvoor verschillen de om standigheden al te veel. Maar toch zij hier terloops erop gewezen, dat het gebruik van vliegtuigen bij opstootjes of onrust ook in onze gebieden repressief en wellicht alleen al door het moreele effect ook preventief zou kunnen werken. Op Java en verscheidene van de Kleine Soendaeilanden bestaat de mogelijkheid daartoe reeds door de aanwezigheid van goede landingsterreinen, terwijl ook marinevliegtuigen daarvoor kunnen worden gebezigd, overal waar groote rivieren zich daartoe leenen. Om in Sumatra een dergelijk nut van vliegtuigen te kunnen trekken zou de aanleg van landings terreinen ook daar ter hand moeten worden genomen. De aanleg van een aaneengeschakelde serie terreinen van Koeta Radja tot Telok Betong (1650 K. M.), op afstanden van 30 K. M., zou een voorshands niet te verwezenlijken verlangen wezen. Maar reeds de aanleg van een vijftal terreinen naast dat te Medan, b. v. te Telok Betong, Benkoelen, Palembang Sidempoean en Koeta Radja zou het gebruik van legervliegtuigen in geval van nood over een groot deel van Sumatra mogelijk maken! In een volgend stadium zouden daarvoor in aanmerking komende militaire posten in het binnenland van een landingsterrein moeten worden voorzien, zoodat ten slotte de werkingssfeer der vliegtuigen geheel Sumatra zou om vatten. Een snelle verzekerde verbinding JavaKoeta Radja zou hieruit al eerder kunnen ontstaan, een verbinding, die in oorlogs tijd of tijden van onrust een waardevol bezit zou blijken. Werd al aanstonds besloten tot aanleg van een terrein bij Telok Betong, Zie I. M. T. 1924 No. 12. 428

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 20