dan zou daarmede de eerste schakel in den keten zijn gelegd. O. i. zou een terrein daar ter plaatse nu reeds van meer nut zijn dan menig landingsterrein langs de noordkust van Java. Vinden we in het vorenstaande natuurlijke middelen om bij het leger de waardeering voor de luchtvaartafdeeling te vermeerderen, niet mag worden verzuimd er naar te streven ook buiten het leger de aandacht op het luchtwapen te vestigen. Immers, zoolang er geen burgerlijke luchtdiensten zijn, zal de militaire luchtvaart met gepaste middelen de belangstelling voor de luchtvaart in het alge meen hebben te bevorderen, om zoo mede in haar eigen belang als wegbereidster voor de civiele luchtvaart op te treden. De middelen daartoe zullen uit den aard der zaak een pakkend karak ter moeten hebben. Als zoodanig zou in aanmerking kunnen komen het onder houden vai proet'postdiensten, maar op uitgebreidere schaal dan dit twee jaar geleden reeds geschiedde. Dus ongeveer in den trant zooals de Z. Afrikaansche regeering een proefdienst van drie maanden organiseert tusschen Kaapstad en Durban. Voorts zouden demonstraties en wedvluchten door militaire vliegeniers bij feestelijke gelegenheden zijn te organiseeren; ten slotte zou het uitvoeren van luchtraids door onzen geheelen archi pel in het programma moeten worden opgenomen. Gezien de belangstelling voor de Holland-Indië vlucht en de feestelijke ontvangst der Marine-vliegers overal in de buitengewesten waar zij zich vertoonen, mag dit beschouwd worden als een der beste wijzen om propaganda te voeren. En juist voor luchtraids bestaat in onzen Archipel een schitterende gelegenheid. Waarom bleef het traject Koeta Radja Timor tot heden maagdelijk? Is dat uit sluitend aan den invloed der bezuiniging te wijten of komt het omdat men het nut van zulk een tocht onderschat? Wij begrijpen, dat er nog eenige gevaren aan zulk een tocht verbonden zijn, en dat zij, die de verantwoordelijkheid dragen, er niet licht toe overgaan, een zoodanige vlucht te gelasten. Doch wij zijn er van overtuigd, dat, na eenige voorbereiding, er velen bij de L. A. zijn, genegen, om het aan een onderneming van dien aard verbonden risico per soonlijk te dragen. Aan tochten van Batavia naar Soerabaja schenkt niemand meer aandacht, ondanks den afstand van 675 K. M. die daarbij wordt afgelegd, gelijk staande met den afstand Amster dam Dresden. De vleugels moeten dus verder uitgeslagen worden, zoooat ook Nederland er van gaat spreken. Want door de ongelukkige omstandigheid, dat de Indische luchtvaartafdeeling hier in het Verre Oosten geïsoleerd staat, dat hier geen Elta, geen Icar, geen Gothenburg een maatstaf ter vergelijking met anderen verschaft, zijn outsiders zoo gauw geneigd over hare verrichtingen de schouders op te halen. En dat is jammer. De luchtvaartafdeeling wacht er slechts op dat men haar meerdere vrijheid zal laten om haar arbeidsveld te vergrooten, haar ondernemingslust te toonen. 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 21