bracht en voor de eigen loopgraven geplaatst. Zij voldeden niet; in het bijzonder daar, waar zij dicht voor de eigen linies waren opgesteld. Deze losse hindernissen werden n.l., niettegenstaande hun goede verankering en onderlinge stevige verbinding, meerdere malen tengevolge van een beschieting in de eigen loopgraven ge slingerd, waardoor zij een groot gevaar voor de eigen troepen vormden. Bovendien had bij deze hindernissen zeer gemakkelijk aarding plaats, natuurlijk ten koste van een zeer groot stroom verbruik, hetgeen niet anders dan met hooge kosten en dan zelfs nog niet eens geheel voorkomen kon worden. Dergelijke hindernissen werden daarom al heel spoedig vervangen door andere, bestaande uit een eenvoudige enkelvoudige draadver sperring, terwijl hierachter, zoo eenigszins mogelijk, toch nog een vaste hindernis werd aangelegd. Uit den aard der zaak dienden de eigen troepen en wel in het bijzonder de nachtelijke patrouilles tegen deze electrische hindernissen beschermd te worden. Deze bescherming bestond uit een ongeladen draad, welke aan palen was bevestigd en zich op circa 1 M. van de electrische hindernis bevond (zie fig. 6). Deze beschermingsdraad was om de 50 M. afgebroken over een afstand van 10 cm. Hierdoor werd bereikt, dat, mocht door de een of andere oorzaak de beschermingsdraad onder spanning staan, het gevaarlijke hiervan toch direct gelocaliseerd was. Hetgeen de con trole en de veiligheid natuurlijk niet anders dan zeer ten goede kwam. De beschermingsdraad was ook aangelegd tusschen eenige ope ningen in de eigenlijke electrische hindernis, zoodat tusschen de verschillende deelen hiervan a. h. w. een straatje werd gevormd van ong. 60 cm. breedte, waardoorheen de patrouilles zonder eenig gevaar konden passeeren (zie fig. 6). Ter meerdere beveiliging der patrouilles konden z. n. de beide stukken van de hindernis links en rechs van den doorgang tijdelijk stroomloos worden gemaakt. Ook werd gebruik gemaakt van onderaardsche doorgangen, welke onder de electrische hindernissen liepen. Vaak werd ter bevei liging van de eigen troepen gebruik gemaakt van hel gekleurde lampen, welke over een kleinen transformator met de electrische hindernissen in verbinding stonden. Het branden dezer lampen was nu voor de troepen het teeken, dat de hindernissen onder spanning stonden en dus voorzichtigheid de boodschap was. Het sprak vanzelf, dat het schijnsel der lampen aan 's vijands zijde niet zichtbaar mocht zijn. Kabels. Aanvankelijk werd gebruik gemaakt van zinkkabels voorzien van papierisolatie, doch zonder lood- of ijzermantel. Het papier was in olie gedrenkt en uitwendig geteerd. Het ministerie van oorlog te Berlijn vond toen de toepassing van kabels met 436

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 28