Ervaringen opgedaan bij de toepassing der electrische draadversperringen. Zooals reeds is medegedeeld werd voor de verschillende leidingen ijzerdraad gebruikt. Wel is waar was de weerstand van deze leidingen zooveel grooter dan die van koperen leidingen en dus ook het spanningsverlies zooveel grooter, doch het gebruik van derg. materieel scheen van groot voordeel te zijn door de zooveel verminderde kans op overspanningsverschijnselen, b. v. door atmosferische ontladingen, kortsluiting, enz. Beschadigingen aan de verschillende machines en transformatoren kwamen dan ook zeer zelden voor. Als een bewijs van de goede beveiliging, die het ijzerdraad op zichzelf reeds tegen overspanning leverde als gevolg van den zoo veel grooteren soortelijken weerstand, moge het feit dienen, dat van de 500 transformatoren, welke toch geen van alle speciaal tegen overspanning beveiligd waren, er in 191b slechts 5 en in 1917 slechts 6 beschadigd werden. En van deze 11 stuks waren er dan nog, welke rechtstreeks door den bliksem getroffen waren. In het algemeen werden de electrische draadversperringen met succes toegepast daar, waar de onderlinge afstand tusschen de beide vijandelijke linies betrekkelijk groot was èn waar niet te hevig artillerievuur was te verwachten. Waar dit laatste wel het «eval was of indien de onderlinge afstand der fronten gering was, werd met succes een enkeldraadversperring toegepast, welke door provisorische toevoerleidingen gevoed werd. Overigens ble ken zulke, willekeurig in het terrein geplaatste en daarin goed verborgen, enkelvoudige draden nog het best te voldoen. Hun afstand" tot den grond was zeer klein, 15 tot 30 cm. De normale breedte der electrische hindernissen was ongeveer 2 tot 3 M. Een grootere breedte was niet noodig en zou bovendien ook meer stroom kosten. Het stroomverbruik der hindernissen bedroeg gewoonlijk.2Hot 3 KVA, onder zeer ongunstige omstandigheden zelfs 60 tot 100 K. V. A. voor eiken KM. Niettegenstaande het feit, dat electrische draadversperringen betrekkelijk gemakkelijk door artillerievuur waren op te ruimen - een draadversperring van 2 M. b. v werd door een trommelvuur in 10 min. geheel onbruikbaar zij het da toch altijd de kabels de teere plekken vormden hadden zij toch twee groote voordeelen le. Zij gaven den troepen een rustig gevoel van beveiligd te zijn tegen onverhoedsche aanvallen. Doch dit gold alleen voor troepen, welke gedurende geruimen tijd achter een draaa- versperring in stelling lagen. Zij gaven zich ter dege re en schap van het feit, dat een nauwlettende zorg aan de elec trische installaties hun eigen veiligheid in berangrijke mate hielp verhoogen. Tegen het einde van den oorlog echter

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 33