werden de troepen ieder oogenblik (zij het ook uit noodzaak) door andere vervangen, hetgeen tot gevolg had, dat hun zorg voor de electrische draadversperringen aanzienlijk verminderde. Ze zouden immers toch spoedig worden af gelost en al die moeiten aan de installaties besteed, zouden in geen geval hun ten goede komen, hoogstens hun opvolgers Een verderfelijke, maar menschelijke redeneering, waarmee in de praktijk toch terdege rekening moet worden gehouden Bij die onverschilligheid kwam nog de noodige onkunde, waardoor menige doodelijke aanraking aan eigen kant plaats had, niet tegenstaande alle veiligheidsmaatregelen en tegen alle waar schuwingen en theorieën in. Velen werden gedood zuiver uit nieuwsgierigheid zij konden het zich maar niet indenken,, dat een aanraking met die, toch zoo onschuldig uitziende,, draden en hindernissen doodelijk was Er was immers niets bijzonders aan te zien Een hoogst enkele keer slechts mocht het dan door snel in te grijpen gelukken om de levensgeesten weer op te wekken. De pogingen hiertoe moesten dan echter 3 tot 4 uur worden volgehouden. Het gevolg hiervan was, dat de troepen langzamerhand een zekere vrees kregen voor de electrische draadversperringenvan een er zich door be veiligd voelen was geen sprake meer; integendeel ze voelden er zich eenigszins door bedreigd 2e. Zij boezemden den vijand vrees in, waardoor de electrische versperringen belemmerend werkten op 's vijands plannen. Zij beveiligden den Duitschers niet in schijn, doch inderdaad tegen overvallingen. Van gevangenen werd meer dan eens. vernomen dat de Franschen speciale afdeelingen oprichtten welke niets anders te doen hadden, dan de electrische draad versperringen onschadelijk maken, door hetzij de onderlinge verbindingen te verbreken of de toevoerdraden door te snij den, hetzij door de hindernissen te aarden. De afdeelingen waren daartoe uitgerust met gummihandschoenen en met alle mogelijke andere hulpmiddelen. Toch schijnen deze afdee lingen al buitengewoon weinig succes te hebben gehad. De vrees der Franschen voor deze hindernissen was zoo groot, dat zij een electrisch beschermde Duitsche linie in geen geval durfden aanvallen zonder voorafgaande langdurige beschieting, die voor de Duitschers een waarschuwing was. De hindernissen hadden hiermede dus aan hun doel beantwoord. Zooals gezegd zijn ook op andere frontgedeelten de electrische hindernissen toegepast. De spanning op de verschillende front gedeelten wisselde van 800 tot 1500 V., de hoogspanningsleiding was gewoonlijk 15 tot 17.5 K. V. De bouw van alsmede de ervaring met electrische hindernissen opgedaan op de verschil lende frontdeelen, liepen vrijwel parallel. Hieronder volgt een voorschrift voor hoogspanningsinstallaties, uitgegeven door den commandant van een Duitsche legergroep: 442

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 34