Tot goed begrip van hetgeen zal volgen is het evenwel noodig te wijzen op het verschil in uitoefening van het wetgevend gezagt onder de vigeerende wet en onder de nieuwe, welke n aterie, he zij terloops gezegd, onder de nieuwe grondwetsartikelen scherper kon worden geregeld dan tot nu toe het geval was. Men ondei- scheidt thans nog de volgende soorten van algemeene verorde ningen, welke voor Indië kracht van wet hebben: a. wetten, d. z. de voorschriften van de wetgevende inacht in het moederland; b. algemeene maatregelen van bestuur, d. z. Koninklijke beslui ten, „den Raad van State gehoord"; c. ordonnantiën, d. z. verordeningen van den Gouverneur-Ge neraal J). In het algemeen kan worden gezegd, dat de verordenende bevoegdheid van de Kroon zich uitstrekt over alles behoudens datgene, dat volgens de grondwet bij de wet moet worden gere geld, en datgene, waarvan de wetgever zich de regeling heeft voorbehouden of reeds aan zich heeft getrokken. De verordenende bevoegdheid van den Gouverneur-Generaal omvat alle onderwerpen, waarvan de regeling niet door de wet is geschied of moet geschieden, waarin niet door Koninklijk be sluit is voorzien of waarvan aan den Koning de regeling niet is voorbehouden. Deze korte omschrijvingen zijn voldoende, om de uitgestrekt heid te doen beseffen van het gebied, dat door algemeene maat regelen van bestuur en door ordonnantiën wordt bestreken. Na het in werking treden van de wet op de staatsinrichting van Ned. Indië zal hierin een radicale verandering zijn gekomen. Bij den nieuwen toestand zal de wetgevende bevoegdheid zijn gegrond op het nieuwe artikel 61 van de Grondwet, dat luidt Artikel 61. „De Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu rasao wordt door de wet vastgesteld; andere onderwerpen worden door de wet geregeld, zoodra de behoefte daaraan blijkt te be staan. Behoudens bij de wet te bepalen uitzonderingen wordt, op de wijze bij de wet te regelen, het vertegenwoordigend lichaam van het betrokken gebied gehoord. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid van dit artikel wordt de regeling van de inwendige aangelegenheden van Neder landsch-Indië, Suriname en Curasao overgetalen aan aldaar ge- De bijzondere soort van ordonnantiën, die gemeenlijk met den naam van „Kroonordonnantie" worden aangeduid, d. z. ordonnantiën tot stand gekomen met medewerking van de Kroon, laten wij hier en ook verder buiten beschouwing, 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 37