vestigde organen, op de wijze bij de wet vast te stellen, tenzij bij de wet de bevoegdheid tot regeling van bepaalde onderwerpen of voor bepaalde gevallen aan den Koning is voorbehouden." Ten aanzien van de wetten treedt alzoo geen groote verande ring in; immers ook thans worden „andere onderwerpen door de wet geregeld, zoodra daaraan behoefte blijkt te bestaan. Alleen is het „hooren" van den Volksraad uitdrukkelijk in de Grondwet voorgeschreven. De regelgevende bevoegdheid van de Kroon wordt evenwel beperkt tot die onderwerpen of die gevallen, die bepaald bij de wet zijn aangewezen. Als derde bron van centraal gezag worden genoemd in Ned. Indië gevestigde „organen". Aan deze wordt de regeling van in wendige aangelegenheden van Ned. Indië overgelaten, op de wijze bij de wet vast te stellen. De wet op de staatsinrichting heeft aan dit voorschrift op deze wijze uitvoering gegeven, dat zij heeft bepaald, dat i n Neder- landsch-Indië de wetgevende macht zal worden uitgeoefend: 1. Bij ordonnantie, door den Gouverneur-Generaal na verplichte raadpleging van den Raad van N. I. en behoudens de na te te noemen uitzonderingen in overeenstemming met den Volksraad. Hierbij worden geregeld: a. onderwerpen, betreffende inwendige aangelegenheden, voor zoover daaromtrent bij eenige wet niet anders is bepaald, b. andere onderwerpen, waarvan de regeling ingevolge een wet of een algemeenen maatregel van bestuur bij ordonnantie moet geschieden; c. onderwerpen, waarvan de regeling door een wet of alge meenen maatregel van bestuur moet geschieden, zoolang die regeling niet heeft plaats gehad, maar dringend noodig is. De Gouverneur-Generaal is alleen dan niet aan overeenstem ming met den Volksraad gebonden, wanneer bij verschil van inzicht of bij gebrek van een uitspraak van den Volksraad binnen den door den Landvoogd bepaalden termijn, dringende omstandigheden beletten de beslissing van den Koning af te wachten. 2. Bijregeeringsverordening, door den Gouverneur- Generaal na verplichte raadpleging van den Raad van Indië, en ten aanzien van die aangelegenheden, waarvan de nadere regeling aan hem is opgedragen bij wetten, algemeene maatregelen van bestuur of ordonnantiën. Samenvattende, zien wij, dat in de toekomst vierderlei soort van algemeene verordening voor Ned. Indië kracht van wet zullen hebben, en wel: ln dit geval wordt bekrachtiging door een hoogeren wetgever alsnog vereischt. 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 38