452 (Afd. Versl.) Gaarne zou men een nadere toelichting ontvangen van de oorzaken der sterktevermindering van de korpsen barisan op Madoera (blz. 11 derM.v.T.). De op de begrooting voor 1926 minder dan voor 1925 uitgetrokken be dragen door het laten vervallen van oefeningen kwamen sommigen leden voor zeer aanzienlijk te zijn, zoodat gevreesd werd dat wel degelijk ernstig schade aan de geoefendheid dier korpsen zal worden toegebracht. Waar van deze korpsen in oorlogstijd een zeer nuttig gebruik kan worden ge maakt, meende men dat de bezuiniging niet zoude opwegen tegen de nadeelen van mindere bruikbaarheid. (Mem. v. Antw.) Ter wille van de dringend noodzakelijke bezuiniging op de legeruitgaven werd, bij wijze van tijdelijken maatregel, bij G.B. van 8 Aug. 1923, No.41 de sterkte van de korpsen Barisan op Madoera ingekrompen. Het niet uittrekken van fondsen t. b.v. enkele oefeningen voor deze korp sen op de begrooting 1926 geschiedde eveneens uit bezuinigingsoverwe gingen. De bezuinigingen zijn met zoodanige zorg gekozen, dat ernstige schade aan de geoefendheid daarvan geenszins het gevolg behoeft te zijn. (Afd. Versl.) Het wek'e verwondering, dat op de begrooting niets is uitgetrokken voor verbetering in de grondorganisatie voor het luchtverkeer, welke volgens deskundigen, o. a. generaal Snijders, nog jaren ten achter is. (Mem. v. Antw). Wat de militaire luchtvaart betreft, wordt geleidelijk gestreefd naar verbetering van de bestaande grondorganisatie en naar uitbreiding van het aantal landings-terreinen, hetgeen uiteraard mede ten goede zal komen aan het in de toekomst te verwachten burgerlijke luchtverkeer. De voor een en ander vereischte uitgaven konden tot nu toe worden bestreden uit den post „verschillende onvoorziene kleine werken", welke jaarlijks wordt opgenomen in het werkplan der genie. (Afd. Versl.) Nadere toelichting werd verzocht, waaruit de noodzakelijkheid blijkt van de oprichting van le het voorloopige en 2e het definitieve laboratorium, en omtrent de daaruit voortvloeiende finantieele consequenties. Is het niet mogelijk de keuringen der vliegeniers te doen plaats hebben bij een der groote centrale militaire hospitalen? (Mem. v. Antw). Er bestaan geen plannen tot oprichting van een „voorloopig" laborato rium voor onderzoekingen op luchtvaartkundig gebied. De bedoeling is voor het aangevraagd bedrag een zeer eenvoudig definitief laboratorium te doen bouwen en in te richten, hetwelk ongeveer gereed zal kunnen zijn tegen het tijdstip, waarop de officier van gezondheid, die naar Europa is gezonden voor het maken van studie op medisch luchtvaartkundig gebied, hier te lande kan worden terugverwacht. De keuring van vliegeniers stelt zeer bijzondere eischen, waarvoor een afzonderlijk instrumentarium vereischt is. Ook kan niet worden gemist een z. g. onderdruk-caisson, welke dienr om vast te stellen hoe een gekeurd wordende persoon reageert bij vermindering van luchtdruk en van zuur stof; waarin die persoon dus wordt gebracht onder omstandigheden als zich voordoen bij het vliegen op een bepaalde hoogte. De militaire hospitalen bezitten geen inrichting voor dergelijke keurin gen; het is ook niet mogelijk om bij voorbeeld in het hospitaal te Tjimahi daarvoor een gebouw beschikbaar te stellen, terwijl op grond van prac- tische overwegingen het noodzakelijk is het laboratorium op een vliegveld te plaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44