453 (Afd. Versl.) Gevraagd werd of opheffing van de militaire school te Meester-Cornelis in de bedoeling ligt. (Mem. v. Antw.) De opheffing van de militaire school te Meester-Cornelis wordt over wogen, omdat het in de bedoeling ligt, in 1928 den hoofdcursus in Ne derland op te heffen en de eerstgenoemde militaire onderwijs-inrichting een vooropleiding voor de laatstgenoemde vormt- Wat na de opheffing van den hoofdcursus noodig zal zijn om een geregelde aanvulling van het korps beroeps-officieren in Nederlandsch- Indië ongestoord voortgang te doen vinden is nog in onderzoek. De thans op de militaire school en den voorcursus van de militaire school aanwezige leerlingen zullen, voor zoovei zij daarvoor in aanmer king komen, in de gelegenheid worden gesteld, hunne officiers-opleiding te voltooien. (Afd. Versl.) De vraag werd geopperd of ten aanzien van den te Bandoeng bestaan- den sport- en gymnastiekcursus niet van een zekere mate van overdrijving moet worden gesproken. Vernomen was, dat in meerdere gevallen bena deeling der gezondheid heeft plaats gehad en physieke gebreken zijn op gedaan. Ook in den troep zelf schijnt de sport overdreven te worden. Ten slotte kwam het ongewenscht voor, dat een zoo grooi aantal officieren en onderofficieren, dat tegelijkertijd als leerlingen den cursus volgde, ont trokken was aan den troependienst. Gevraagd werd of de opgedane erva ringen geen aanleiding geven tot beperking van het aantal opgelegde sporturen bij den troep en tot verkleining van den sport- en gymnastiek cursus. (Mem. v. Antw.) De vraag of ten aanzien van den te Bandoeng bestaarden sport- en gymnastiekcursus niet van een zekere mate van overdijving moet worden gesproken, meent de regeering ontkennend te moeten beantwoorden. Den leerlingen wordt hoofdzakelijk gymnastiek, instructie en theoretische ont wikkeling onderwezen. Aan spel en athletiek wordt slechts 4 uur per week besteed. Benadeeling der gezondheid heeft voor zoover bekend-- niet plaats gehad, zelfs wijst het zesmaandelijksche rapport van den betrokken officier van gezondheid op eene algemeene verbetering van den gezonds- heidstoestand bij de leerlingen. Van het opdoen van physieke gebreken is slechts in het jaar 1924 èèn geval bekend, veroorzaakt door een ongeluk- kigen val als gevolg van ondoelmatige inrichting van het zwembad. Inderdaad worden de officieren en onderofficieren leerlingen tijdelijk onttrokken aan den troependienst doch wijl de gedurende de opleiding verworven kennis en geoefendheid van de leerlingen den troep later weer ten goede komt is dit bezwaar niet overwegend. Bij de aanwijzirg der leerlingen wordt hiermede overigens zooveel mogelijk rekening gehouden. Inzake de beoefening van sport en gymnastiek bij den troep zal op het eind van dit jaar een verslag worden uitgebracht door divisie-en gewestelijk militaire commandanten. Mocht dit verslag aanleiding geven tot wijziging van het aantal verplichte sporturen, dan zal daartoe worden overgegaan. Inkrimping van den sport- en gymnastiekcursus is vooralsnog niet ge- wenscht, omdat zulks tot gevolg zoude hebben, dat geen voldoende hulp meer zou kunnen worden verleend bij het geven van onderwijs in gym nastiek en sport aan scholen. (Afd. Versl.) Men had vernomen, dat wederom plannen tot uniformwijziging bestonden verschillend speciaal voor beredenen en onberedenen. Waar de bestaande

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 45