Het is slechts gedeeltelijk waar, dat er thans in den Volkenbond eer* hooge objectieve instantie is, die uitmaakt, wat recht zal zijn. „Den Volkenbond nu reeds te houden voor wat hij worden moet en kan, ware praematuur, en zou kunnen leiden tot een ontzettend, onherstelbaar fiasco, tot een vernietiging van wat alleen heel voorzichtig en langzaam kan opgebouwd worden. Hier is het, naast stagen arbeid, een zaal meer van gelooven dan van haasten. Er is een Permanent Hof van Internationale Justitie, dat kan uitmaken, wat in zeker geval Recht is, maar er is nog geen hoogste rechter met dwingende bevoegdheid. Wanneer een volk vast besloten is om, desnoods met groote opofferingen, het recht te dienen, on recht zoo noodig met geweld tegen te gaan, dan is alsnog het hebben van een weermacht daartoe het eenige middel, een middel welks waarde vooral gelegen is in zijn praeventieve werking: het zich ontdoen van zijn weer macht kan voor anderen een aanleiding zijn tot het begaan van onrecht (b.v. onder het voorwendsel van eigen beveiliging). Voorwaarde tegen machtsmisbruik is echter dat objectief kan vastgesteld', worden wat recht is. Zooals gezegd, voor ons land zal dat geen probleem zijn".. De volkenbond zal internationaal recht tot afdwingbaar recht moeten maken, een macht, die overtreding zou moeten straffen en zoo mogelijk, voorkomen. „Zou ontwapening van Nederland dit gestelde doel plotseling veel dichter bij brengen, wij zouden terwille van het Recht dit offer moeten brengen, dat dan nauwelijks meer een offer kon genoemd worden Doch zeker niemand zal voor een dergelijke verwachting eenigen redelijken, grond kunnen aanvoeren. Het leggen van den meesten nadruk op ontwapening komt ons voor te zijn een beschouwen als oorzaak van hetgeen slechts gevolg is. Oorzaak is de wil om zoo noodig geweld te plegen. Wanneer deze niet opgegeven wordt, is ontwapening niet mogelijk, of, voor zoover door eenigerlei dwang toch bereikt van weinig waarde. Alleen een veranderde mentaliteit der volken, een doordringen van de overtuiging dat het Recht en alleen het Recht de verhoudingen tusschen de staten kan beheerschen, zooals het de verhoud ngen tusschen de individuen beheerscht, kan werkelijken vrede brengen, alleen een opgeven van den wil tot geweld ontwapening. Maar hier voor is eerst noodig, dat geweldpleging tusschen volken als even onge oorloofd wordt gevoeld als nu geweldpleging tusschen personen. Wat echter alleen gevolg kan zijn van een rechtsbewustzijn, dat zeer veel fijner is dan het nu nog dikwijls blijkt te wezen. Daarom is de taak ons opgelegd: arbeiden aan de vorming van dit rechtsbewustzijn, arbeiden en. niet vertwijfelen Nationale ontwapening is het geven van een nationale oplossing aan een internationaal probleembeteekent het ontloopen van het offer, dat ons volk moet geven in het hebben van zijn weermacht zoolang dit pro bleem nog niet, met onze medewerking, is opgelost; moet geven zoo noodig om onrecht tegen te gaan, om het Recht te verdedigen. Nationale ontwapening kan eisch zijn van persoonlijke zedelijke overtuiging, zou misschien ook eisch kunnen zijn van het practische inzicht dat verdedi ging voor ons volk ten eenen male onmogelijk zou wezen. Maar nationale ontwapening kan geen eisch zijn van recht, zoolang er nog geen hoogere macht is, die het recht tusschen volken maakt tot dwingend Recht." Uit het Soer. Handelsblad van 20 Juni 1925 nemen wij het volgende over: In zijn den laatsten tijd meermalen in de Pers besproken werkje: De Zieke Staat wijdt mr. dr, Westerman enkele zeer behartigenswaardige zinnen aan het kwaad van het „mede-regeeren", dat in vertegenwoordi gende lichamen vooral bij de behandeling der jaarlijksche begrooting tot: uiting komt. 458 Mee-regeeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 50