470 „Tandis que dans le champ stratégique, c'est la nécessité de la vitesse qui exige désormais le remplacement du cheval par le véhicule automobile dans le champ tactique, ce sont les conditions nouvelles de vulnérabilité qui proscrivent le cheval. Sur le champ de bataille, la cavalerie, les attelages de l'artillerie con stituent des cibles trop vulnérables et trop considérables. De plus le cheval ne peut êtie protégé contre les gaz qui envahissent de plus'en plus le champ de bataille et ses a^ords. Le moteur d'un engin automobile n'offre qu'une cible rétrécie et qui peut être protégée par un léger cuirassement", In dit eerste gedeelte wordt verder besproken de mogelijkheid om in oorlogstijd over voldoende motorvoertuigen te beschikken. Schrijver maakt daarbij onderscheid tusschen „camions" waarvan er voldoende aanwezig zullen zijn en „tracteurs" waarvan de voorraad (in Frankrijk) slechts gering is. Capitaine de Gaulle schrijft over „Doctrine a priori ou doctrine des circonsiances In dit opstel toont hij aan hoe in 1870 het Fr. leger te gronde ging aan een „doctrine a priori nl. die van het stelling nemen onder alle omstan digheden. „On voulut déduire de la portée et de la rapidité de tir des fusils et des mitrailleuses toute une doctrine, celle des positions. On crut tenir par Ik lc procédé général, applicable toutes les circonstances. Quelles qu'elles fussent, on prendrait position sur un terrain choisi d'avance oü 1 ennemi serait détruit pan le feu dès qu'il prétendrait livrer bataille. La tendance k la priori et a l'absolu nous fut fatale". Maar de reactie op dit kwaad was wederom een „doctrine priori" nl. die van het „offensif outrance" en het heeft weinig gescheeld of in 1914 was het Fr. leger wederom te gronde gegaan. Tijdens den oorlog leerde het om zich aan de omstandigheden van ieder oogenblik aan te passen. hrnstig waarschuwt schrijver tegen een reeds te bespeuren terugvallen in de oude fout. Zoo zegt hij „Sachons étouffer, en particulier, dès sa naissance, toute théorie qui, partie de eelte base réelle et concrète: la puissance du feu et l'influence capitals des formes du terrain sur son rendement, aboutirait par une série de déductinns abstraites a des conclusions exclusives Wij bevelen dit belangrijke artikel ten zeerste ter lezing aan. „A propos dun jugement allemand sur les conceptions militaires fran- gaises" wordt vervolgd. Hierin wordt het oude vraagstuk: moet artillerie, die een infanterie-af- deeling bij haar aanval zal steunen, al dan niet onder de bevelen van den commandant dier infanterie-eenheid worden gesteld?" wederom op den voo'grond gebracht. De schrijver van het artikel, colonel Alléhaut, blijkt een voorstander te zijn van een bevestigend antwoord op deze vraag en gaat in deze dus accoord met den generaal von Taysen die van oordeel is dat de beginselen, die terzake in de Fr. voorschriften zijn neergelegd en die hebben kunnen leiden tot de uitspraak: „coopération, ouisubordination, jamaisniet aai a.ird kunnen worden. Evenals het voorgaande is ook dit artikel zeer leerzaam! De interessante studie„Une bataille de rencontre. Virton" wordt in dit nummer eveneens vervolgd. Commandant Duchemin geeft het eerste gedeelte van een studie „Poudres et explosifs 1914-1918"; hierin worden de reusachtige moeilijkheden be sproken, die de Fr. industrie had te overwinnen bij den munitieaanmaak voor de geweldige behoeften van den wereldoorlog. Revue d'artillerie. 15 Mars 1925 bevat „Effets de l'artillerie lourde k Verdunfin février 1916" van generaal Dedteu-Anglade waarin we zien

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 62