paniek zullen geraken. Het in vredestijd door middel van platen, rolprenten en modellen den soldaat vertrouwd maken met wapens, welke hij anders zelden of nooit ziet, kan dit gevaar eenigszins ver kleinen, doch slechts de krijgstucht kan het op het critieke moment bezweren. Besluiten wij deze studie met de gulden woorden uit Buhrer's werk„Economie des forces, coopération de tous les efforts vers le même but, liaison des ar mes, ces principes restent tou jours vrais, le terrain et les moyens différent et tout l'art de la guerre aux Colonies est d'appliquer des principes en employant des moyens nou- veaux sur un sol et sous un climat qui différent essentiellement de ceux d' Europe". 2. HET ARBEIDSVELD VAN DEN MILITAIREN LUCHTVAARTDIENST, door E. T. KENGEN. Nog versch ligt ons in het geheugen, hoe het Holland-Indië Comité gemeend heeft zich te mogen uitlaten over de adviezen van de Indische deskundigen inzake den aankoop van de F. VII, op gezag van Nederlandsche lucht-specialiteiten, wier woorden als evangelie schijnen te gelden; ook wanneer die deskundigen zich begeven op een voor hen vreemd terrein. Wanneer we de oorzaken dezer geringe waardeering pogen op te sporen, dan kunnen we beginnen met te erkennen, dat er bij onze luchtvaartafdeeling vergissingen zijn begaan, zoo men wil fouten zijn gemaakt (waar werkt men zonder fouten?), die blijkbaar een kwaden indruk hebben nagelaten. Maar onmiddellijk moeten wij hieraan dan toevoegen, dat deze fouten door pers, Volksraad en der luchtvaartafdeeling slecht gezinde elementen schromelijk zijn overdreven en erop wijzen, dat de kleinste voor vallen van toestelbrekage etc., onmiddellijk in de pers de ronde doen, dikwijls aangedikt, waarbij meermalen Ieeken zich zelfs een oordeel aanmatigen over de geschiktheid van vliegeniers en de betrouwbaarheid van het materieel, een en ander zeer tot schade van den naam onzer luchtvaartafdeeling. Ten slotte, but last not least, is de luchtvaartafdeeling een zwaar getroffen bezuinigingsslachtoffer, waar heel wat plannen en mogelijkheden onverwezenlijkt zijn gebleven, die anders hadden kunnen bijdragen tot den bloei van het luchtwapen. Wij zien dus: er is een geheele reeks van omstandigheden, wel- 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 18