controleur, d.i. een door middel van een uurwerk afloopende papierstrook, waarop de beweging van den hefboom grafisch wordt vastgelegd. Ten slotte is nog een schakelhefboom aanwezig; bij uitscha keling loopt de band nog een korten afstand door, met het omhalen van den hefboom kan de beweging echter plotseling tot stilstand worden gebracht. Met het beschreven apparaat wordt onderzocht: a. het geheugen. De proefleider stelt met behulp van den snelheidsregelaar een bepaalde snelheid in. De proefpersoon moet zich nu door nauw keurige waarneming der teekens de snelheid inprenten. Daarna wordt gestopt; hij moet nu, uitgaande van een maximale of mini male snelheid, de oorspronkelijke beweging weer zelf terugvinden. Om nu zeker te zijn dat het zuivere optische snelheidsgeheugen wordt onderzocht, overstemt men het geruisch van den motor door een ander geluid. b. het vermogen tot schatting van den „uitloop". Wanneer met behulp van de schakelaar de stroom wordt uitge schakeld, loopt de band nog een korten afstand door; deze uitloop varieert natuurlijk met de snelheid waarmede de band zich beweegt. Het experiment omvat slechts de betrekking tusschen uitloop en snelheid. Den proefpersoon wordt opgedragen een bepaald teeken op den band tot stilstand te brengen op een nauwkeurig aangegeven punt, zoodat hij moet uitschakelen op het moment dat de uitloop, correspondeerende op een bepaalde snelheid, voldoende is, om de stopplaats te bereiken. Van te voren wordt met den proefpersoon voor drie verschillende snelheden de juiste stopreactie ingestu deerd. Na deze vooroefening worden dezelfde snelheden in ge mengde volgorde gegeven, zoodat de proefpersoon vrij uit het geheugen, dus uit zijn ervaring, op het juiste moment moet uit schakelen. c. het vermogen tot het schatten van snelheden in verband met trapsgewijze remming. Het moment, waarop met remmen moet worden begonnen en de stopplaats staan beiden vast. Het remmen moet echter zoo gelijkmatig mogelijk geschieden dus trapsgewijze harmonisch afloopen. De proefpersoon wordt eerst vertrouwd gemaakt met de remin- richting als hiervoor beschreven, waarna hem de opdracht wordt verstrekt, dat indien een teeken aan het uiteinde van het apparaat opduikt, dit door hem zoodanig moet worden afgeremd, dat het tot stilstand is gebracht, op een bepaald aangeduide plaats aan het uiteinde van het toestel. 488

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 10