De prikkels liggen op verschillende afstanden en hoogten, doch zoo, dat slechts één prikkel tegelijk de middellijn snijdt, hoe wel drie en meer prikkels voortdurend door den proefpersoon in het oog moeten worden gehouden, om het moment van hun pas- seeren door de middellijn niet te verzuimen. Het panorama vormt een geheel, d. w. z. onmerkbaar herhaalt het zich steeds. Iedere omloop duurt twee minuten en biedt in totaal dertig prikkels. Door de voortdurende herhaling van hetzelfde panorama is het mogelijk, de oefenings-toename van den proefpersoon na te gaan. Wanneer voldoende tijd is verloopen om dit laatste voldoende be trouwbaar vast te stellen, dan worden de bij-opdrachten ingevoegd. In het donkere proefvertrek laat men op verschillende plaat sen, liggende buiten het blikveld van het centrale zien, lampen van verschillende kleur in snelle volgorde plotseling opvlammen. Op ieder van deze verschillende optische prikkels moet de proef persoon met twee andere reactie-toetsen op verschillende wijze reageeren, zonder dat de waarneming van de hoofdprikkels mag worden onderbroken of verzuimd. Ten einde een zuiver musculaire instelling uit te sluiten, moet bij het opvlammen van een rechtsche lamp de linkertoets worden neergedrukt, bij een linksche lamp, de rechtertoets. Bij het opvlammen van een roode lamp moet driemaal, van een groene lamp tweemaal en van een witte lamp één maal, zoo snel mogelijk achter elkaar worden gereageerd. Per minuut worden twintig tot vier en twintig van dergelijke prikkels ingeschakeld. Op deze wijze kan nu de kwaliteit der vervulling van de hoofd opdracht voor en na het inschakelen der bij-opdrachten worden vergeleken, zoodat duidelijk tot uitdrukking komt de vermindering der prestatie door het compliceeren van den opdracht. Het reac tievermogen en de reactie-zekerheid komen nu tevens tot uit drukking. Het geheele onderzoek duurt tien minuten. Tegen het einde van dezen tijd valt bij de enkele proefpersonen in verschillende mate de vermoeidheid der opmerkzaamheid en de verslapping der wilsenergie te constateeren. Tijdens de laatste helft van het experiment wordt dan nog in gevoegd een effectief storende prikkel; bij het begin van üe acht ste minuut laat men plotseling vlak achter den proefpersoon een bliksemlicht ontbranden. Daarbij wordt nagegaan, welken invloed deze plotselinge schrik- werking heeft op de prestatie. Als bij-opdracht wordt tevens nog gebruik gemaakt van een alcoustische prikkelbron; den proefper soon wordt opgedragen, op den gang van den motor te letten. Een eentonig geruiscb, door een Neefsche hamer verwekt, wordt 491

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 13