meermalen plotseling veranderd; de waarneming der verandering moet de proefpersoon direct uitroepen. Ook hieronder mag dan natuurlijk de vervulling der hoofdopdracht niet lijden. De proef leider moet de wijze van reactie op deze beide laatste prikkels zelf aanteekenen. De drie reactie-toetsen zijn naast elkaar op de proeftafel ge monteerd; door het drukken op een toets sluit zich de stroom, waarna een ingeschakelde schrijver een loodrechte streep zet. Het objectieve passeeren van de prikkels door de middellijn wordt eveneens met behulp van een electrischen schrijver aan- geteekend. Het inschakelen der verschillende lampen en de reactie daarop wordt op een soortgelijke wijze geregistreerd. Om betrouwbare resultaten te verkrijgen, moet natuurlijk de proefpersoon vooraf voldoende worden geoefend in de uitoefening van de te geven opdrachten, in het licht van de beteekenis van het experiment. Is dit voldoende geschied, dan kan tot het eigenlijke onderzoek worden overgegaan. De resultaten van het onderzoek worden in beeld gebracht door een ongeveer twee meter lange kurve, bestaande uit zeven lijnen, correspondeerende op het aantal schrijvers. Loodrecht onder elkaar bevinden zich de prikkels en de reacties. Wat leert nu deze kurve; wat is van de geregistreerde prestatie beslissend voor het eindoordeel omtrent de geschiktbevindino-? Waar ligt de grens tusschen geschikt en ongeschikt? De verschillende deelen van de gezamelijke prestatie zullen op de een of andere wijze in een cijfer in één eindwaardeering moeten worden samengevat. Daarvoor moet worden bepaald de onderlinge waardeverhouding der verschillende elementen in het licht hunner psychologische beteekenis. In de eerste plaats dienen hierbij streng van elkaar gescheiden te worden gehouden alle uit de tijdmeting der reacties afgeleide waarden en die, betrekking hebbende op het aantal fouten bij het reageeren. 1 Eerst worden nu opgeteld het aantal gemaakte fouten in de uitvoering van de hoofdopdracht gemaakt; eveneens de reactie- fouten bij de rechter en linker lampen. De resultaten worden per omdraaing van het panorama, waar van de draaiduur het rythme van het experiment aangeeft, dus in vijf afdeelingen, samengevat en dan onder elkaar vergeleken. Daarna wordt het resultaat van de geheele proef samengevat. De fouten in de hoofdopdracht zijn natuurlijk van meer^belann dan fouten in de bij-opdrachten. De fouten in de hoofdopdracht worden gesplitst in het niet reageeren op prikkels en het wel reageeren zonder prikkel 492

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 14