voor en die welke bijzonder lang na het passeeren van het ob jectieve nulpunt vallen. Ook hierbij is natuurlijk slechts sprake van zeer willekeurige grenzen; Kronfeld nam voor de voorreacties een grens aan van minus acht Jaqueteenheden, voor de nareacties een grens van plus twaalf Jaqueteenheden. Ieder van beide groepen geeft dus weer een prestatie-maatstaf. Daarna worden de zuivere tijdsverhoudingen nauwkeuriger cijfer matig vastgelegd; het gaat hierbij niet om de vaststelling dei- absolute tijden, maar om vergelijkingswaarden voor de enkele proefpersonen met elkaar. Speciaal wordt nu afzonderlijk berekend de doorsnede van alle na-reactietijden en die van alle voor-reactietijden. De eerste worden met „plus", de laatste met „minus" aangeduid. Op basis van het gemiddelde wordt de spreiding der foutreac- ties berekend, n.l. alle reactie-afwijkingen worden met het gemid delde vergeleken ten einde inzicht te verkrijgen in de meer of mindere ongelijkvormigheid of onvastheid der reactie. In tegenstelling tot de tijden van de hoofdopdracht verkrijgt men hier zuivere reactietijden. Het gemiddelde van deze tijden geeft inzicht in de reactiesnelheid op onverwachte prikkels bij gelijktijdige belasting van het bewustzijn met een hoofdopdracht. Ook van de zich rondom het onderzoek groepeerende bijop drachten wordt het arithmetische gemiddelde van de afwijkingen van het gemiddelde berekend. Zoo verkrijgt men dus twaalf, uit de tijdmeting gewonnen waar den, die de betreffende prestatie op verschillende wijzen belichten. Tenslotte kan men dan nog den schrikprikkel waardeeren, dooi de minuut voor en na het afbranden met elkaar te vergelijken; practisch bleek echter hieraan geen waarde van beteekenis toe te kennen. Kronfeld komt dan op grond van het vorenstaande tot het volgende overzicht voor iederen proefpersoon: a. Reactieloos passeeren van prikkels in het panorama (hoofdopdracht) b. Idem bij lampenprikkels (bijopdracht) °l c. Totaal van het voorgaande in prikkelprocenten d. Oefeningstoename °/o e. Verslechtering door vermoeidheid °/o f. Afleidingsmogelijkheid door het moeilijker maken van de opdracht g. Reacties zonder prikkel (hoofdopdracht) h. Foutreacties bij de opdracht i. Schrikwerking (foutentoename) j. Goede richtprestaties (0) k. Te vroege richtprestaties °l lo 495 /O 0 10 /O 10 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 17