Het is opmerkelijk hoe weinig belangstelling deze ongelukken hebben en toch verloren de slachtoffers daar diep in het binnen land van Borneo hun leven tijdens het verrichten van hun bepaald opgedragen werk. Gedurende de jaren dat wij de Noord-Oost Borneorivieren be varen, heef: dat aan verscheidene militairen het leven gekost en de vraag mag wel eens gesteld worden of uit die ongevallen vol doende leering is getrokken. Mijns inziens moet die vraag ontkennend worden beantwoord. Er zijn wel enkele maatregelen bevolen en ook genomen, doch lang niet afdoende, omdat men de hoofdoorzaken van die onge lukken niet grondig onder de oogen heeft gezien. In 1919 is het mij gelukt, naar aanleiding van het verdrinken van een van mijn beste soldaten eenige belangstelling te wekken voor de zaak, waarom het hier gaat. Aan de militairen van de transporten werden toen zwemgordels verstrekt. Het waren onpractische dingen, dat erken ik, doch men had het gevoel, dat er tenminste iets voor de veiligheid werd ge daan. Deze veiligheidsmiddelen werden evenwel op een gegeven oogenblik niet meer noodig geacht. Nu kunnen zulke veiligheids middelen alleen de ongelukken niet voorkomen, maar wel minder ernstig maken in de gevolgen. Het is noodig, dat men de oorzaken der ongelukken kent en evenzoo de middelen ter bestrijding. De te volgen gedragslijn dient in een handleiding te worden vastgelegd. Heeft men eenmaal zoo'n leiddraad, dan moet daaraan streng de hand worden gehouden en bij ieder ongeluk, waarbij menschen- levens verloren gaan, nauwkeurig worden nagegaan tegen welk voorschrift is gezondigd en zoo dat niet heeft plaats gehad, worden overwogen of de leiddraad naar aanleiding van dat ongeval aan vulling behoett. Dat zulk een handleiding dringend noodig is, zal een ieder be amen, die zich nog herinnert, hoe hij voor de eerste maal op zijn eentje met een troep Dajaks naar de binnenlanden van Borneo werd gezonden; hij, die gelegenheid heeft gehad land en volk beter te leeren kennen, ziet er de noodzakelijkheid nog meer van in. Eerst na geruimen tijd toch komt men er achter, hoe de zoo „behulpzame" Dajaks iemand er tusschen kunnen nemen. In 1919 vermeldde ik in een verslag een en ander over de oor zaken der rivierongelukken. Dit stuk zal wel in een archief be rusten, waar het weinig personen van nut kan zijn. Met dit arti keltje hoop ik een ruimeren lezerskring te bereiken. HOE DE ONGELUKKEN GEBEUREN. Aannemende dat de prauwen goed, met voldoende en deskundige 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 19