zelvigd kan worden met dien, gecreëerd door de wet op de St. inr., al hebben hunne producten dan ook den naam gemeen. - Op art. 54 werd dan ook een amendement ingediend, strekkende, om voor de woorden: „kan bij algemeenen maatregel van bestuur worden geregeld", te lezen: „wordt bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld" en om aan het artikel een 2e lid toe te voegen, luidende: „2. Voorschriften ter uitvoering dezer regeling kunnen bij wet „of algemeenen maatregel van bestuur worden overgelaten aan „ordonnantie of regeeringsverordening." Blijkens de door de voorstellers gegeven toelichting was de uitdrukkelijke bedoeling, te bereiken, dat zou komen vast te staan, dat althans de aangelegenheden van art. 54 in geen geval behooren tot de inwendige aangelegenheden. Het amendement werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoodat het artikel thans luidt: „1. Onverminderd de gevallen, voorzien in de artt „van deze wet, of bij eenige andere wet, wordt bij algemeenen „maatregel van bestuur geregeld al hetgeen betreft: „o. de met vreemde mogendheden gesloten verdragen en andere „overeenkomsten en de uit het volkenrecht voortvloeiende „rechten en verplichtingen in het algemeen; bde verdediging van het grondgebied van Nederlandsch-lndië „2. De voorschriften ter uitvoering dezer regelingen kunnen bij „wet of algemeenen maatregel van bestuur worden overgelaten „aan ordonnantie of regeeringsverordening". De nieuwe redactie brengt ons een stap nader tot den vrede. Doch voldaan zijn wij niet. Immers, de regeling van defensie aangelegenheden zal, ingevolge het le lid, bij algemeenen maat regel van bestuur geschieden (uiteraard, voor zoover zulks niet bij de wet plaats heeft). Vast staat thans, dat defensie-aangelegen heden door de wet op de St. Inr. niet als inwendige aangele genheden aangemerkt worden. Zij vallen daarom niet onder art. 46 sub a. Evenmin vallen zij onder art. 46 sub b, omdat, waar Art. 45. De Gouverneur-Generaal stelt regeeringsverordeningen vast, houdende algemeene regelingen lot uitvoering van wetten, algemeene maatregelen van bestuur en ordonnanties, voor zoover die vaststelling daarbij aan hem is opgedragen. 2. In de regeeringsverordeningen kan op de overtreding van hare voor schriften straf worden gesteld. De grenzen van de te bepalen straffen worden bij ordonnantie geregeld. Art. 46. De Gouverneur-Generaal stelt, behoudens het bepaalde bij het eerste lid van art. 53a, in overeenstemming met den Volksraad, ordon nanties vast tot regeling van: a. onderwerpen, de inwendige aangelegenheden van Nederlandsch-lndië betreffende, ten aanzien waarvan in de Grondwet, in deze wet of in an dere wetten niet anders is bepaald, b. andere onderwerpen, waarvan de regeling ingevolge eener wet of een algemeenen maatregel van bestuur bij ordonnantie moet geschieden. 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27