die volgens de wet op de St. Inr., bij ordonnantie of regeerings- verordening kunnen worden vastgelegd, al naar gelang zulks in de wet of den aigemeenen maatregel zal zijn voorgeschreven, ter wijl zulks tot nu toe geschiedde bij de, zoozeer van hare nieuwe naaingenooce verschillende, oude ordonnantie. Het hangt dus van de in ieder voorkomend geval door den hoogeren wetgever te volgen gedragslijn af, of in de toekomst ten aanzien van de uit voeringsvoorschriften een andere koers zal worden gevaren vaststelling bij (nieuwe) ordonnantie dan wel de bestaande toestand nagenoeg zal worden bestendigd vaststelling bij regeeringsverordening IV. Wij komen thans tot het zooeven reeds genoemde art. I9m, dat in de plaats treedt van art. 43 R. R„ regelende de discretionnaire bevoegdheden van den Gouverneur-Generaal in geval van oorlog of opstand. Stellen wij beide artikelen naast elkander, en handelen wij evenzoo met art. 23 R. R., hetwelk handelt over de buitengewone bevoegdheden van den Landvoogd .,in dringende omstandigheden", en art. 56 van de wet op de St. Inr., waardoor het wordt vervangen. Art. 43 R. R. In geval van oorlog of op stand neemt de Gouverneur- Generaal de maatregelen, die hij in het belang van het Rijk en van Nederlandsch-Indië noodzakelijk acht, ook de zoo danige waartoe anders 's Ko- nings magtiging vereischt wordt. Bepaaldelijk heeft hij alsdan de magt om Nederlandsch-Indië geheel of gedeeltelijk in staat van oorlog of beleg te verklaren, wetten en bepalingen van dit reglement te schorsen en auto riteiten tijdelijk op te heffen. Art. 19m St. Inr. 1. Ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid kan door of vanwege den Gou verneur-Generaal elk gedeelte van Nederlandsch-Indië in staat van beleg worden verklaard. Met inachtneming van het bepaalde bij art. 54 worden bij algemeene verordening de wijze, waarop, en de gevallen waarin zulks kan geschieden, bepaald en de gevolgen geregeld. 2. Bij die regeling kunnen bepalingen van algemeene ver ordeningen worden aangewe zen, die, tengevolge van de verklaring in staat van oorlog of beleg, geheel of gedeeltelijk buiten werking treden. De gespatieerd gedrukte woorden zijn kort voor de eindstemming in de Tweede Kamer in de wet aangedacht ter vervanging van de woor den: „Behoudens de bevoegdheid, aan den Koning voorbehouden bij art 54, onder b, worden bij ordonnantie". 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 29