4. RAPPORT VAN DE COMMISSIE VOOR DE BESTUDEERING VAN DEN CHEMISCHEN EN BACTERIOLOGISCHEN OORLOG. De Commissie had in opdracht een rapport samen te stellen over „de waarschijnlijke gevolgen voor de toekomstige oorlogen van de chemische ontdekkingen". Zij heeft overwogen, dat zij nuttig werk zou verrichten dooi haar onderzoek betreffende den chemischen oorlog ook uit te strekken over den bacteriologischen oorlog; zij heeft zich om raad gewend tot scheikundigen, physiologen en bacteriologen van verschillende landen en dezen deskundigen daarbij het doel van het onderzoek als volgt aangegeven: „Het doel is, aan de wereld de uitwerking te onthullen, welke zou' worder. veroorzaakt door het gebruik van de machtigste ver nielingsmiddelen, door de moderne wetenschap in dienst gesteld van den modernen oorlog. Men houde in het oog, dat voortaan een gewapende natie, ge bruik makend van al hare materieele en menschelijke krachten, niet slechts de strijders aan het vijandelijke front zal trachten te treffen, doch gelijktijdig daarmede de geheele gewapende vijan delijke natie in hare bevolking, hare rijkdommen en al haar hulp bronnen. Dat wil zeggen, dat de oorlog er een zal zijn in de diepte, een oorlog, waarin de volkeren kwestbaar worden tot de uiterste gren zen van hun territoir. Deze wijze van oorlogvoeren is mogelijk geworden door de steeds grooter wordende dracht der vuui- wapens, door het optreden der luchtstrijdkrachten en door de andere middelen voor het overbrengen en verspreiden van ver- nielingbrengende substanties. Men bepale zich er toe om zonder de wettigheid van zulke methoden aan een bespreking te onderwerpen na te gaan wat het zij al dan niet veroorloofd door de oorlogswetten niet temin m o g e 1 ij k is, ten einde aldus de wereld duidelijk voor oogen te stellen, wat zij heeft te duchten. Dit op den voorgrond stellende, wordt gevraagd een zoo juist en volledig mogelijk overzicht van de gevolgen voor het dierlijke leven, het plantaardige leven, de rijkdommen en hulpbronnen van iederen aard van een land, dat getroffen zou worden op eenig punt van zijn territoir, van: le. den chemischen oorlog, gevoerd met behulp van de mach tigste ontplofbare stoffen, giftige stoffen, gassen, enzzooals wij die reeds kennen en met inachtneming van de vorderingen, sedert den laatsten oorlog gemaakt; Behoorende bij het Verslag van de Vijfde Volkenbondsvergadering, Sept./Oct. 1924; vertaald voor het I. M. T. 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 36