2e. den bacteriologischen oorlog, gevoerd met behulp van micro ben of hoe dan ook indien zijn doeltreffendheid een. volk er toe mocht brengen, zich ervan te bedienen, alle wetten der men- scbelijkheid ten spijt Op de aldus nestelde vraag hebben geantwoord de professoren: (vo'gen acht namen). Hunne antwoorden hebben den grondslag gevormd voor dit rapport, dat achtereenvolgens behandelt de bekende gevolgen van den chemischen en de m o g e 1 ij k e gevolgen van den bac teriologischen oorlog. I. DE CHEMISCHE OORLOG. Men weet, dat na een eerste schending van de Haagsche Con ventie het chemische wapen in den loop van den laatsten oorlog werkdadig en op denzelfden voet als de andere wapens is ge bigd- „Heeft de ondervinding van den laatsten oorlog al aangetoond, zoo schrijft prof. Angeli, dat versterking noch pantser bestand zijn tegen moderne ontplofbare stoffen, de mensch kon tegen de laatste toch nog altijd bescherming vinden in de loopgraven, in kelders of in grotten, diep onder den grond. De vluchtige gassen, daaren tegen, bereiken iemand overal, om het even of hij ongedekt is of zich in een schuilplaats ophoudt". De verschillende wijzen van gebruik, de zware gaswolk, door den wincj naar den vijand gedreven, het verschieten van vergiftige projectieien, bestemd hetzij om bij den vijand zeer dichte gaswol ken te ontwikkelen hetzij om het "terrein onveilig te maken, waren gericht tegen de strijders aan het front. Maar men kan zich voor de toekomst andere methoden voorstellen, zooals het werpen door vliegtuigen van bommen e. d., gevuld met schadelijke stoffen, we'ke evenzeer de burgerbevolking als de strijders zouden treffen. „Het is aan twijfel onderhevig, schrijft prof. André Maver, of de vol keren zich wel rekenschap geven van de kracht van dit wapen en van de gevaren, waaraan het hen blootstelt; en prof. W. B. Cannon gaat nog verder, wanneer hij verklaart, „dat wij in den laatsten oorlog niets hebben gezien, dat de vergelijking kan door staan met de vernieling van industrieele centra en burgerbevol kingen, waarvan wij waarschijnlijk getuige zullen zijn, wanneer een nieuw ernstig conflict zicht mocht voordoen." De term oorlogs„gas", gewoonlijk gebezigd voor de hierboven bedoelde stoffen, is wetenschappelijk onjuist. Immers, hij omvat niet alleen eigenlijke gassen, maar ook vaste of vloeibare stoffen, welke in de atmosfeer fijn worden verdeeld en op het menschelijk lichaam kwetsuren veroorzaken, die een gevolg zijn van chemische werking; wel te onderscheiden van de verwondingen, welke ont plofbare stoffen veroorzaken langs mechanischen weg. 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 37