De „^assen" zijn geenszins zeer bijzondere stoffen. Meerendeels zijn hef stoffen, welke geregeld in groote hoeveelheid voor vre- desbehoeften worde vervaardigd, zoodat „de industrie van pharmaceutische producten en die van de schadelijke, ^in den strijd gebruikte stoffen, in weinig van elkaar verschillen (rap- port van prof. Mayer). In de eerste plaats zij thans opgemerkt de experts van de verschillende regeeringen stelden het reeds te Washington vast dat een groot aantalontplofbare stoffen vergiftige gassen voort brengen, die veelvuldig den dood veroorzaken, evenzeer als de stoffen, welke men gewoonlijk als „oorlogsgassen" aanduidt. Doch de wapens, bestemd om den tegenstander te dooden of buiten gevecht te stellen, streefden hiernaar met tot op zekere hoogte mechanische middelen. Hunne projectielen verscheurden het menschelijk lichaam, troffen vitale deelen en de wonden zelf brachten, door bloeding, in meer of minder mate verstikking te weeg. Het chemische wapen gebruikt middelen van grooter verscheidenheid om iemand tijdelijk of voorgoed buiten gevecht te stellen. Het werkt op de samenstellende elementen van de weef sels en brengt veranderingen teweeg die leiden tot verstoring van de normale functies, zelfs tot den dood. Men kan de verscheiden heid van uitwerking karakteriseeren, door twee uitersten te nemen, b. v. het phosgeen dat verstikkingen, longaandoeningen tot den dood toe veroorzaakt, en benzylbromide waarvan de dampen, ver breid over den grond, tranen verwekken en den tegenstander be'etten de oogen te openen, nochtans zonder ernstige gevolgen. In het eerste geval is de gewenschte uitschakeling van den tegenstander verkregen door het veroorzaken van den dood; in het andere is er slechts sprake van een vrij goedaardige physio- logische inwerking. Tusschen deze beide uitersten treft men een groot aantal tus- schenvormen aan. Het is mogelijk de schadelijke stoffen, uitslui tend naar hare physiologische uitwerking, in drie categorieën onder te brengen; de prikkelende: traanverwekkende, niesverwekkende en blaartrekkende; de verstikkende; de giftige. Uitwerking van de prikkelende stoffen. Zij bedoelen den man buiten gevecht te stellen zonder hem te dooden. a. Traanverwekkende stoffen. De traanverwekkende stoffen belemmeren het gebruik van een onontbeerlijk zintuig, het gezicht. Zij veroorzaken een ondraaglijke pijn aan de oppervlakte van de uitwendige gezichtsorganen, aldus den man practisch blind makend gedurende den tijd dien hij in de van gas vervulde atmos- 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 38