gebruiken, ze onmiddellijk bij de hand hebben en geoefend zijn in het gebruik. Tegenover een menigte, die onverwachts zou worden getroffen of niet geoefend zou zijn, zou de uitwerking even verschrikkelijk zijn als het geval was bij het eerste gebruik van het chemische wapen in den oorlog, tegen mannen die, vertrouwen stellend in de Conventie van den Haag, er geen rekening mede hadden gehouden en er argeloos het slachtoffer van werden. Een gelijksoortige ramp zou zeer zeker over de burgerbevolkingen komen de eerste maal, dat het chemische wapen tegen haar zou worden gericht. De bescherming schiet nog tekort tegen blaartrekkende stoffen, want, gegeven, dat er geen filtreerende kleeding bestaat, zou zij het gebruik eischen van isoleerende kleedingstukken, wat op den duur ondraaglijk is. Daarom eischt de bescherming tegen blaar trekkende stoffen den onmiddellijken afvoer van hen, die er aan blootgesteld zijn geweest en heeft zij voor het minst tot noodwen dig gevolg niet beschikbaar zijn voor eenigen militairen of bur gerlijken dienst gedurende enkele dagen. Eindelijk ook is de bescherming van paarden niet verzekerd kunnen worden. De groote hoeveelheid lucht, die deze dieren noodig hebben, hunne onleerzaamheid, de noodzakelijkheid om hen aan een trens te ge leiden, hebben de oplossing van het vraagstuk verijdeld. Post duiven daarentegen bevinden zich zeer goed in een kooi, beschermd door een stof, gedrenkt in een reagens. Hoe dit ook zij, het is altijd te vreezen, dat de beschermende middelen den een of anderen dag onvoldoende blijken te zijn. Conclusie. Het chemische wapen, gedurende den laatsten oorlog gebezigd oo steeds intensiever wijze en met een onbetwistbare doeltreffend heid, veroorzaakt de uiteenloopendste phvsiologische gevolgen. ,,Voor ziin kracht, zijn werkdadmheid, ziin verscheidenheid ^an werking, zijn evenmin grenzen denkbaar als voor de artsenijbe- reidkunde of voor welken tak van de scheikunde ook". Wanneer al de uitwerking op niet beschermde menschen welke zeer ernstig is -verminderd kan worden door geschikte beschermings maatregelen, zoo is het vraagstuk van de bescherming van de burgerbevolking daarmede nog geenszins opgelost. Aangezien de gebruikte schadelijke stoffen in vredestijd op rui ne schaal emplooi vinden, staat het chemische wanen ter beschikking van elke groote industrieele mogendheid, welke over chemische fabrieken beschikt; en dit constateerende, concludeeren de prof. Zanetti en Mayer in hunne rapporten als volgt. ,,Het uiterste gemak, waarmede", zegt ons prof. Zanetti, ,,deze fabrieken binnen een nacht kunnen worden getransformeerd in fabrieken voor de vervaardiging van materieel voor den chemischen oorlog, doet een gevoel van vrees en wantrouwen ontstaan ten 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44