opzichte van een nabuurstaat, die over een machtige chemische organisatie beschikt." „Het verzekert aan een met slechte be doelingen behepten Staat een ontzettende meerderheid", merkt prof. Mayer op zijn beurt op. „Een schadelijke stof, in het geheim bestudeerd (en dit kan geschieden, waar men slechts wil), in groote hoeveelheden vervaardigd (hetgeen kan plaats hebben in iedere chemische fabriek), en bij verrassing uitgestort over een daarop niet voorbereide bevolking, kan kort en goed iedere nei ging tot weerstand breken." 11. DE BACTERIOLOGISCHE OORLOG. In tegenstelling met het chemische wapen is het „bacteriolo gische" in den oorlog niet gebruikt. Afgezien nog van iedere over weging van mer.schelijkheid, kan men de redenen daarvan be vroeden, wanneer men nagaat, welke, bij eventueel gebruik, de uitwerking zou kunnen zijn. Een uiteenzetting van de mogelijk heden is ons gegeven door de prof. Pfeiffer, Bordet, Madsen en Cannon; het onderwerp wordt daardoor evenwel niet uitgeput, want, zijn de conclusies voor het oogenblik vrij geruststellend, zij vragen toch de aandacht voor mogelijkheden, welke de ontwik keling van de bacteriologische wetenschap in de toekomst zou kunnen bieden, en dientengevolge voor de noodzakelijkneid, zich niet in slaap te laten wiegen door een schijnbare veiligheid. A priori zou de werking van het bacteriologische wapen, daar deze te voren afgemeten noch gelocaliseerd kan worden, de bur gerbevolking treffen, de grenzen overschrijden, en zij zou zelfs na het staken der vijandelijkheden zich kunnen doen gevoelen. Men kan zeggen, dat dit wapen indirect tegen de geheele menschheid gericht zou zijn. Toch zijn de prof. Pfeiffer, Bordet en Madsen van oordeel, dat deze wijze van oorlogvoeren weinig invloed zou hebben op den afloop van den krijg, en zulks door de middelen, waarover wordt beschikt om de gevolgen ervan in te perken. Het gebruik van typhus- en cholera-cultures voor de besmetting van drinkwater zou worden tegengegaan door filtreering, zooals deze reeds in de groote steden bestaat, of door een behandeling van rivierwater met chloor. De vijand zou het in de reservoirs verzamelde, gefiltreerde water al rechtstreeks met behulp van vliegtuigen moeten besmetten, hetgeen moeilijk te bewerkstelligen is, en tegen de gevolgen waarvan men zou kunnen optreden met de preventieve inenting. De bevordering van de pest door middel van besmette ratten zou even gevaarlijk zijn voor den bedrijver van het euvel als voor zijn tegenstander, daar de ratten van het eene front naar het andere heen en weer zouden trekken. 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 45