De ondervinding leert voorts dat men tegenwoordig een pest epidemie vrij snel kan intoomen. Verder is het gevaar van een door luizen verspreide typhusepi- demie zeer verminderd. Wat het vergiftigen van de wapens betreft, merken de deskun digen op, dat de kiemen, van welke men zich zou bedienen streptococcen, staphylococcen, anthrax-sporen, droesbacillen, enz.) ^een weerstand zouden kunnen bieden aan een bereiding langen^tijd vooruit, waarmede gepaard zou gaan een uitdroging op de metaaloppervlakten. In een projectiel gebracht zouden deze zelfde kiemen den schok bij het afgaan van het schot, de hooge temperaturen en de explosie, welke vernietigend werken op alle leven, evenmin doorstaan. Alleen zou een zeker gevaar teweegge bracht kunnen worden door het werpen uit vliegtuigen van glazen ballons, gevuld met bedoelde kiemen. Eindelijk brengt, volgens de meerderheid der experts, de huidige bacteriologie geen besmettelijke stoffen voort, die den oogst en de veestapel van een land zouden kunnen vernietigen. Deze laatste meening wordt echter niet ten volle gedeeld door prof. Cannon, die de mogelijkheid ziet, om met vliegtuigen over groote uitge strektheden parasieten te verspreiden, die den oogst zouden kun nen verwoesten. Resumeerende, zijn de geraadpleegde geleerden van meening, dat onze tegenwoordige kennis van hygiene en microbiologie de uitbreiding zou beperken van epidemieën, welke mochten worden veroorzaakt zoowel onder de strijders als onder de bevolking, en dat die epidemieën geen beslissenden invloed zouden kunnen heb ben op den uitslag van de vijandelijkheden. Zijn zij dan ook van oordeel, dat het bacteriologische wapen den tegenstand van een vijandelijken Staat niet zal kunnen verlammen en dat dit tweesnij dend wapen voor het oogenblik niet bijzonder te vreezen is, er zijn andere meeningen, welke ons ertoe brengen de vorderingen van de bacteriologische wetenschap oplettend te volgen. Prof. Bordet herinnert aan de ontdekking, binnen de Duitsche legatie te Boekarest, van droesculturen welke bestemd zouden zijn ge weest om de Roemeensche cavalerie te besmetten. EVENTUEEL GEBRUIK VAN HET CHEMISCHE WAPEN TEGEN DE BURGERBEVOLKING. De chemische oorlog heeft een aanzicht, dat in het rapport tot hier toe slechts zeer weinig ter sprake is gekomen, n. 1. de mo- Dit rapport behandelt slechts den chemischen oorlog. Men besluite daaruit evenwel niet, dat het in de bedoeling van de Commissie ligt, te verstaan te geven, dat een aanval met giftige gassen de eenige of zelfs de gevaarlijkste zou zijn, waaraan in een toekomstigen oorlog de steden zullen blootstaan. 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 46