530 nlaats hebben we nu hier al zooveel soorten van politie (veld-, gewapende-. algemeene-, dèTapolitie) dat het heusch niet noodig is om daarnaast weer een nieuwe soort van politie te vormen. In de derde plaats vermeen ik dat organisatie, geoefendheid en geest bij dealgemeene politie tef.e"wo°r- dig niet te wenschen overlaat. In de vierde plaats acht ik een met tweehoofdige leiding uit den booze; in de vijfde plaats betwijfel het slerk of daaraan behoefte bestaat en of het meerendeel der gewes- teiüke bestuurshoofden op Java behoefte aan een korps militaire politie gevoelt- en ten slotte zou het korps speciale opleiding behoeven die het voor het leger minder geschikt maakt en dus weer een verzwakking daarvan met zich brengt. Tegenover deze reorganisatie der infanterie staat evenwel een inkri"V ping 'van het wapen der artillerie. Het aantal van 4 motorbatterijen zal n worden teruggebracht tot 2 met gelijktijdige oprichting van een batterij luchtdoelartillerie. Waar reeds lang aan laatstgenoemde soort artillerie behoefte bestor d is de oprichting van zulk een baiterij te beschouwen als een vei dere stap in de richting van de moderniseering van het leger en ik juich<jP"£ht_ng dan ook ten zeerste toe. Maar waarom nu onze snelverplaatstbare artillerie welke juist in verband met de bij de behandeling der vlootwet door de Regeeringsgemachtigden verkondigde beginselen -• zoo goed op haar plaats was tot op de helft moet worden verminderd s mij allesbehalve duidelijk. In de Memorie van Antwoord staat in §1 te lezen dat de organisatie van de motor-artillerie in overeenstemming is gebracht met de capaciteit van het wegennet, welke hier te lande het nuttig gebruik te velde van bedoelde artillerie-soort beheerscht Mijnheer de Voorzitter! Dit antwoord heeft mij in hooge mate verbaasd. Want indien het juist ware, dat de capaciteit van het wegennet op Java het gebruik van motor- artillerie tot geen grooter aantal dan 2 batterijen toeliet en het wegennet de laatste jaren toch eer voor- dan achteruit is gegaan, dan houdt de mededetling in de Memorie van Antwoord in zich een bedekt verwijt aan vroegere legercommandanten die deze soort artillerie in het leven hebben geroepen en gehandhaafd. Ik acht dat verw jt onverdiend. Maar aangezien bij de veldartillerie dezelfde vuurmonden in gebruik zijn, hadden bovendien de motorbatterijen kunnen worden om gevormd in batterijen met paardentracti Naar mijn bescheiden meening had zoolang onze Zeemacht wemig beteekent en daarom het landleger zoo sterk mogelijk zonder aanzienlijke verhooging van kosjen behoort te zijn geen sprake mogen zijn van vermindering aan technische hulpmid delen, waaraan in een toekomstigen oorlog juist zulk een belangrijke ro wordt toegedacht Of bovendien het nut van de oprichting van eén lucht doelbatterij wel voldoende opweegt tegen het groote nadeel, verbonden aan een belangrijke verzwakking van onze toch reeds veel te zwakke ar tillerie, is voor mij nog een groote vraag. De Legercommandant beantwoordde deze beide sprekers als volgt: De heer Van Lonkhuyzen heeft de aandacht gevraagd voor het kaliber onzer mitrailleurs, welk kaliber, naar den geachten spreker van verschil lende zijden was medegedeeld, te klein zou zijn, terwijl vast zou staan, dat wij in tijd van oorlog mitrailleurs met een grooter kaliber tegenover ons zouden krijgen. Mijnheer de Voorzitter! Zonder hier diep op deze aangelegenheid in te gaan wil ik er toch den heer Van Lonkhuyzen op wijzen dat de kwestie van 'de bewapening onzer mitrailleur-compagnieën, ook in ander opzicht dan de financieele consequenties daarvan, met zoo eenvoudig is als zij wel lijkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 52