Het laatste gedeelte van deze mededeeling heeft den heer Van der Wey- den niet kunnen bevredigen, hij wenscht dienaangaande nader te worden ingelicht. Mijnheer de Voorzitter! Vermits het defensie-belang eischt, dat onder de gedachte omstandigheden de legerleiding algeheele vrijheid heeft met betrekking tot het gebruik der onderhavige marechaussee-compagnieën, acht de Regeering het ongewenscht de legerleiding de handen te binden door voortijdige uitspraken dienaangaande. De Regeering kan dan ook aan de aangehaalde mededeeling in de Memorie van Antwoord niets toe voegen. Wat het gebruik van de marechaussee in tijd van vrede betreft, valt op te merken, dat de ervaring van de laatste jaren heeft geleerd, dat wij ook op Java steeds bedacht moeten zijn op de mogelijkheid dat het leger geroepen wordt om daadwerkelijk mede te helpen tot handhaving van orde en rust. Aangezien nu de toestanden en verhoudingen op Java veel inge wikkelder zijn dan die in de buitengewesten is het ten zeerste gewenscht dat voor evenbedoelden bijstand steeds beschikt kunne worden over voor politioneele doeleinden uitgezochte troepen. De doeltreffendheid van den te verleenen bijstand wordt hierdoor het best gewaarborgd. De verdeeling van de 6 marechaussee-compagnieën over Java, n.I. 2 in de residentie Batavia, 1 in de Preanger-Regentschappen, 2 in Midden-Java, en 1 in Oost-Java, verzekert de eventueel noodige snelle gereedstelling der troepenter plaatse waar daaraan behoefte mocht bestaan. Het spreekt overi gens vanzelf, dat in verband met de hun toegedachte taak aan deze troepen voor zooveel noodig een politioneele opleiding zal worden gegeven, en wel in de eerste plaats aan het officiers- en onderofficierskader daarbij. Daartoe is in overleg getreden met den Directeur B. B. onder wien de politie school te Soekaboemi ressorteert. De vredessamenstelling der motorartillerie is inderdaad teruggebracht tot 2 batterijen. Het aantal, door gebruikmaking van weerplichtigen, op te richten oorlogsbatterijen zal het dubbele bedragen, gevende 2 per divisie. Op gelijke wijze zal ook de luchtdoel-vredesbatterij bij mobilisatie 2 bat terijen formeeren. De bedoeling is de motorbatterijen te bewapenen met moderne veld- houwitsers. Waar het hier nu gaat om de aanschaffing van nieuw geschut spreekt het wel vanzelf, dat de huidige legercommandant verantwoorde lijkheid zal hebben te dragen voor de uitgaven ten behoeve van de even- bedoelde bewapening. De Regeering acht het dan ook misplaatst om te spreken van een bedekt verwijt aan diens ambtsvoorgangers, wanneer de huidige Legercommandant van oordeel is, dat, in verband met de capaci teit van het wegennet op Java, met de aanschaffing van geschut voor de bewapening van 4 motor-houwitserbatterijen kan worden volstaan. Vlakbaangeschut eigent zich niet voor de bewapening van motor-artil lerie in onze terreinen, terwijl van omzetting van bestaande met vlak baangeschut bewapende motor-batterijen tot met paarden-tractie om der kosten wille geen sprake kan zijn, in het midden gelaten nog of het vlak- baangeschchut in kwestie, dat zwaarder is dan ons veldgeschut, daartoe wel het geschikte materieel is, waarover verschillend kan worden gedacht. De heer Van der Weyden bracttt hierop in tweeden termijn het volgende te berde: Mijnheer de Voorzitter! Ik zal thans ingaan op de verschillende punten uit mijn rede in eersten termijn, welke door den Regeeringsgemachtigde in zijn antwoord zijn aangeroerd. Wan neer mijn rede door den geachten Regeeringsgemachtigde goed begrepen was, zou hij door de geheele rede uitgezonderd dan het laatste gedeelte, hetwelk den militairen geneeskundigen dienst betrof één groote lijn 532

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 56