Een vliegenier met distributieve opmerkzaamheid kent na eenige dagen en plaatsvluchten het terrein, zoodat hij zich in het vervolg daar ook steeds gemakkelijk oriënteert. De landing levert hier voor hem dan ook geen bijzondere moeilijkheden meer op. - Ook zal hij eens gevlogen afstanden weer gemakkelijk aan de plaatselijke kenteekenen herkennen. Noodlandingen zullen voor hem eveneens minder gevaren mee brengen. Een vliegenier met een verengde opmerkzaamheid zal zoo ver vuld zijn met het pogen om den grond op het juiste oogenblik te bereiken, en met de angst, dat het niet zal lukken, dat voor een oriëntatie van het terrein geen ruimte meer blijft. Ook zal natuurlijk tot voorkoming van ongelukken met andere, vliegtuigen door botsing enz. een distributieve opmerkzaamheid noodzakelijk zijn. Nauw verbonden aan de onjuiste oriëntatie is de ondoelmatige keuze van de plaats waar geland zal worden. Dit betreft speciaal de gevallen van noodlanding, waar de. angstfactoren een juiste keuze kunnen benadeelen. Waarschijnlijk in sterker mate dan in eenig ander beroep is hier sprake van een nerveuze spanning, die opmerkzaanrheidstorend kan in-y werken. De nervositeit zal dus niet geïsoleerd moeten worden bepaald, maar meer in het licht van haar invloed op de speciale beroeps- vereischten. Als tweede vereischte moet dus worden gesteld: b. Zelfbeheersching. Als gevolg van volkomen zelfbeheersching kan de vliegenier de situatie overzien en komen tot een weloverwogen reactie. Van belang is hier dus niet een snel reactievermogen, maar waar het hier nagenoeg uitsluitend gaat om de voorkoming van ongelukken voor zichzelf, moet van hem worden verlangd: c. Rustige reactie. Zooals reeds eerder werd opgemerkt, is het aantal gevaarlijke situaties, waartegenover de bestuurder machteloos staat, in de lucht op een bepaalde hoogte, niet zoo groot wanneer hij over voldoende kalmte beschikt. Ook de gevaren bij de landing zijn voor hen, die steeds op het laatste oogenblik nog een weloverwogen besluit kunnen nemen en uitvoeren, niet zoo talrijk. Wanneer de bestuurder b. v. op het uiterste moment tot de conclusie komt dat de landing verkeerd zal gaan, dan kan hij door opnieuw gas te geven de landing opnieuw beginnen. Rustige reactie, het tot het laatste oogenblik afwachten en dan naar om standigheden reageeren, is een eigenschap die voor den vliegen 483

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 5