Hierbij gaat het om de juiste schatting van den weg, dien het vliegtuig met de verminderde snelheid in verband met de windsterkte nog moet afleggen, om op het juiste oogenblik en op de juiste plaats den grond te raken. 3. Het „afvangen" zelve, m. a. w. de nauwkeurigheid, waarmede met behulp van het hoogtestuur de bewegings-snelheid wordt, geregeld. De vliegenier moet in staat zijn zwakke prikkels en geringe prikkelverschillen zuiver waar te nemen en daarop in verband met de prikkelgrootte nauwkeurig reageeren. Het psychotechnisch geschiktheidSonderzoek kan op tweeërlei wijze worden opgebouwd, t. w. a. Men tracht in het laboratorium verhoudingen te construeeren, die principieel aan den proefpersoon dezelfde complexe psychische eischen stellen, als het werkelijke vliegen. Dit experiment tracht dus zoo dicht mogelijk de werkelijkheid te benaderen. b. Men onderzoekt de verschillende deelfuncties ieder afzonder lijk op basis van de gemaakte beroepsanalyse. Uit het totaal der resultaten vormt men zich dan een oordeel over de beroepsgeschiktheid. De eerste methode heeft het voordeel, dat het vellen van een eindoordeel over den proefpersoon minder moeite kost. Door de gecompliceerdheid van het experiment kan men echter niet steeds zu.ver aanwijzen, waarom een proefpersoon niet heeft voldaan. Eventueel door oefening te ontwikkelen elementen komen niet duidelijk genoeg tot uitdrukking, zoodat de selectie minder nauwkeurig wordt in het licht van de ontwikkelings-mogelijkheid van den proefpersoon. De tweede methode van onderzoek verschaft wel een overzichte lijk geheel omtrent de positie der deelfuncties, doch de waardeering daarvan als elementen van het beroepscomplex is zeer moeilijk. Bovendien staat de proefpersoon verder van het experiment af, is minder geïnteresseerd en dus minder actief in de reactie. Het komt mij praktisch gewenscht voor beide methoden te com bineeren. Na het eerste complexonderzoek volgt de experimen- teele vaststelling der deelfuncties, onverschillig of het resultaat van het eerste positief of negatief is uitgevallen. Is het resultaat positief, dan kan het analytisch experiment vingerwijzingen verschaffen, welke deelfuncties verhoudingsgewijs verder kunnen worden ontwikkeld; is het resultaat negatief, dan kan worden vastgesteld in hoeverre definitieve afwijzing noodza kelijk is en wat eventueel door scholing kan worden aangevuld en verbeterd. Het reactie-onderzoek kan in den eenvoudigsten vorm als volgt worden uitgevoerd. 485

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 7