Op dezelfde wijze wordt de totale taaktijd vastgelegd. Men laat den proefpersoon deze opdracht drie a vier keer uit voeren, waarna van hem hetzelfde wordt gevorderd onder mede- deeling, dat hem een sterke electrische schok zal treffen, wanneer de tijd tusschen twee aanwijzingen een bepaald gemiddelde over schrijdt. De nerveuzen verraden zich nu door een verlenging van de tijden. De gezichtsscherpte en kleuronderscheiding kunnen met de gebruikelijke optische tafels worden onderzocht; de nachtblindheid wordt onderzocht met behulp van een kastvormig toeloopend apparaat. De proefpersoon moet aan den eenen kant het hoofd in het toestel steken, op zoodanige wijze, dat geen lichtstralen kunnen binnendringen, terwijl aan het uiteinde van den koker belichte gezichtsprikkels worden geboden. Het optisch voorstellingsvermogen wordt onderzocht door het bieden van gelijke prikkels, na gedurende een half uur met iets anders te zijn bezig geweest. Dit experiment vormt dus tevens een geheugenproef. Tevens zullen verschillende indrukken na elkaar worden geboden, waaruit de proefpersoon de aan den eersten indruk gelijke moet herkennen. Met behulp van de over het proefvertrek verspreide geluidsprik kels wordt de scherpte en de omvang van het gehoor onderzocht, alsmede het vermogen tot het bepalen van geluidsrichting en geluidsverschillen nagegaan. Voor het schatten van snelheid en het remmen werd door D r. Werner een apparaat geconstrueerd, dat oorspronkelijk bestemd was voor het onderzoek van treinmachinisten maar dat eveneens kan worden aangewend voor vliegeniers. Dit apparaat bestaat uit een stellage van 2,25 M. lengte, waarin drie rollende stalen banden zonder einde zijn ingebouwd. Op den band bevinden zich een aantal witte, met cijfers nader aangeduide teekens. Deze band beweegt zich door middel van een motor, waarvan de gang door een weerstand, snelheidsregelaar, kan worden ver sneld of verlangzaamd. De beweging van den middelsten band kan gecombineerd worden met een gelijkgerichte, of een tegenge- richte beweging van den rechtschen band, waarbij de snelheden der onderscheiden banden absoluut verschillend, maar verhou dingsgewijs gelijk zijn. Aan het apparaat bevindt zich een reminrichting met remcon- tröle. De remming geschiedt trapsgewijze; ieder onderdeel van de remschaal vormt een snelheidstrap, zoodat de band dus eerst wan neer de hefboom aan het einde der schaal is, tot stilstand komt. Het gebruik van deze rem wordt geregistreerd door den rem- 487

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 9