enz. niet zonder slag of stoot door den tegenstander vernietigd mogen kunnen worden. Dit wil dus zeggen, dat er zoowel in Nederland als in Indië, ten minste één voldoende versterkt steunpunt zal moeten zijn Voor zoover de bestaande steunpunten niet voldoen aan de eischen,. die de voorgestelde vloot stelt, zal ook hieromtrent zoo spoedig mo gelijk een voorziening getroffen moeten worden. Er moge ten aanzien van het vraagstuk der steunpunten in Indië worden herinnerd aan hetgeen dienaangaande in October 1923 bij de behandeling der Vlootwet 1924 over de noodzakelijkheid van steunpun ten is gezegd". De Regeering is dus wel degelijk van inzicht dat er een goed steun punt moet komen. 7. UIT DE PERS. Het volgende nemen wij over uit het Soer. Handelsblad; HET PACIFIC-PROBLEEM. I. Het Voorspel. We were the first that ever burst, Into that silent sea. Coleridge- The ancient mariner De eerste Westerlingen, die na een bewogen reis de Stille Zuidzee binnenvoeren, waren zóó getroffen door het kalme vaarwater, dat zij dank baar de nieuwe zee doopten als de Stille Oceaan, den naam, dien zij tot op heden heeft behouden. Ten onrechte. Want alras bleek het, dat men te doen had met een uiterst grillig, door tyfoons geteisterd zeevlak, terwijl de eeuwenlange politieke onbewogenheid plaats heeft gemaakt voorinter- nationale belangstelling, zoodat men wel van de nieuwe wereldzee zou kunnen spreken. Uit den voortijd is een voor onze dagen beteekemsvol feit te memoreeren, de imperialistische plannen van Hideyoshi, die ons doen zien, dat de ex pansiegedachte niet een schepping is van het moderne Japan, zooals dat zich na de restauratie een plaats onder de groote mogendheden heeft we ten te verzekeren. Het is tevens ten deele een verklaring van het feit, dat die gedachte zoo diep geworteld is in de volksovertuiging. Hideyoshi had omstreeks 1600 het plan China onder de heerschappij van Japan te brengen en dat, zooals de ligging het noodzakelijk maakte, via Korea. Maar evenals België in 1914 ten opzichte van Duitschland deed, weigerde Korea goedschiks doorgang te verleenen aan de Japansche troepen, met het gevolg, dat het evenals België onder den voet geloopen werd en zich nooit geheel herstelde van de gevolgen van de Japansche bezetting. De loyale houding van Korea tegenover China laat zich geree- delijk verklaren uit een gevoel van erkentelijkheid voor het overnemen van de Chineesche beschaving, waarvan het treffend bewijs de huidige Koreaansche kleedij levert, overgenomen uit de Chineesche Mingperiode en tot op onze dagen onveranderd gehandhaafd. Door het verzet van Korea en de tijdige hulp van China was het groote plan tot mislukking gedoemd en een herhaling van de poging bleef ach terwege door een nieuw feit, de komst van de Westerlingen in |apan. Het is bekend, dat Spanjaarden en Portugeezen, die men niet geheel ten onrechte van veroveringszucht verdacht, verdreven werden, terwijl de Engelschen door de handelsconcurrentie der Hollanders het veld ruimden 540

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 64