3. Het aangeven van de marschrichting. 4. Optisch te seinen. 5. Bepaalde plaatsen (werk- en landingsterrein) te verlichten. Oogenschijnlijk valt er dus voor zoeklichten in een oorlog vol doende te presteeren. Men moet evenwel deze opsomming met een zeker voorbehoud beschouwen en zich vooral wachten voor een te groot optimisme aangaande het gebruik, dat van zoeklichten kan worden gemaakt. Op vele plaatsen in het voorschrift woiden de gevaren aan de toepassing van zoeklichten verbonden, onder het oog gebracht. Daar het voorschrift veel lezenswaardigs bevat en e. e. a. m verband met de hierna te behandelen stof van groot belang is, zal ik hier eenige aanhalingen uit het eerste gedeelte (Einsetzen und Verwenden der Scheinwerfer) laten volgen. Verdeeling in soorten. De zoeklichten zijn te onderscheiden in: 1. Draagbare zoeklichten (Handscheinwerfer) met een spiegel- diameter van 14 45 cM. 2. Liefde (veld) zoeklichten met een spiegeldiameter van 50 90 cM. 3. Zware zoeklichten met een spiegeldiameter van 110 200 cM. Verder spreekt het voorschrift van bewegelijke (mobiele) en vaste zoeklichten. De draagbare zoeklichten, waarvoor in hoofdzaak gloeilicht wordt toegepast, dienen in het algemeen tot het verlichten van het onmiddellijke voorterrein, het beschijnen van tanks en laag- vliegende luchtstrijdkrachten of voor het geven van signalen, iedere afdeeling bestaat uit een 15-tal van dergelijke zoeklichten. De lichte zoeklichten, welke paarsgewijze tot een Scheinwer- ferzug worden vereenigd, hebben de bewegelijkheid van veldai til— lerie. Hierbij is men uitsluitend op de toepassing van booglicht aangewezen. Zij dienen voor de belichting op grootere afstanden. Zware zoeklichten worden hoofdzakelijk gebezigd in stellingen, aan de kust of op schepen. Achter het front dienen zij in het bijzon der ter beveiliging van steden, dan wel van belangrijke werkzaam heden tegen luchtaanvallen, in samenwerking met anti-luchtvaart- geschut en mitrailleurs. Werkingssfeer. Voor de werkingssfeer van zoeklichten zijn geen vaste getallen op te geven. Onder gunstige omstandigheden bedraagt zij voor lichte veldzoeklichten max. 2800 M. en voor de draagbare zoek lichten van 600 1000 M. In het algemeen kan worden aange nomen, dat de werkingssfeer tegen aarddoelen 3000 of 5000 maal de spiegeldiameter bedraagt (n. 1. resp. bij het gebruik van gewone kolen en kolen van hooge intensiteit). Tegen luchtdoelen is de reikwijdte max. 5 K. M. Overigens is de werkingssfeer, behalve 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 10