van het terrein, de weergestelheid, de plaats en de geoefendheid van den waarnemer, afhankelijk van: 1. De grootte van het zoeklicht en de optredende lichtverliezen. 2. Den hoek, dien de as van den lichtbundel met de waarnemings richting maakt. 3. De plaats van het doel in den lichtbundel met betrekking tot de plaats van den waarnemer. 4. Den aard, de kleur en de grootte van het doel. 1 Verblinding en versluiering. Zoeklichten kunnen behalve een lichtgevende ook een versluie rende en verblindende werking uitoefenen. De lichtbundel zelf is n. 1. ondoorzichtig en kan ter maskeering van eigen troepen worden aangewend (Sperrlicht). Daarbij kan de bundel stilstaan of zich tusschen bepaalde grenzen bewegen. Troe penbewegingen zijn lastig door sperlicht te maskeeren. De lucht- verkenning wordt door het sperlicht wel bemoeilijkt, maar aan den anderen kant wordt het vliegen eenvoudiger, omdat het licht als richtpunt kan worder genomen. De verblindende werking van pen zoeklicht is het grootst, wan neer de bundel vlug heen en weer wordt bewogen, zoodat men een snellé afwisseling van licht en donker verkrijgt. Gedragingen in het bundellicht. Bewegingen van troepen in eigen of vijandelijk bundellicht zijn verboden. Het is ondoelmatig een troep, waarop het licht van een vijandelijk zoeklicht valt, te doen liggen. Dit mag slechts geschieden, wanneer men den licht bundel ziet naderen, en de troep zich dus heefi kunnen neerleggen, vóórdat de bundel op hem gericht is. Wordt men plotseling beschenen, dan is roerloos stilstaan geboden, totdat het licht verdwenen is. Een voorwaarts gaan, terwijl de bundel in den rug ligt is niet aan te bevelen, daar de troepen tegen den lichten achtergrond zich dui delijk afteekenen. Blijkt het, dat de vijand de troepen ontdekt heeft, dan moet ver der gehandeld -worden als bij daglicht. Stormtroepen mogen zich door zoeklichtbelichting nooit laten ophouden en gaan zonder op houden voorwaart0. Opstelling. Wat de opstelling van zoeklichten betreft, stelt het voorschrift als eisch, dat het doel zoo gunstig mogelijk wordt belicht. „M aszgebend fiir das Aufstellen aller Sc hei n- werfer sind nur: Zweck, Gelande, höchste Lichtwirkung. Diesen Grundbedingungen Zie voor e.e a. de artikelen van den kapitein P. J. GraaftI.M.T. 1922 No. 10 en 1923 No. 2. 555

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 11