m u s z alles andere wie Deckung, Unterkunft, Verpflegung, nachstehe n". Elke zoeklichtopstelling moet voldoen aan de volgende voor waarden: 1. Vrij uitzicht in het voorterrein. 2. De eigen troepen mogen niet worden gehinderd. 3. De opstellingsplaats moet ge makkelijk te bereiken en ook weer te verlaten zijn. 4. Er moet een natuurlijke of kunstmatige dekking zijn tegen vijandelijk vuur en vijandelijke (lucht)-waarneming. De tactische toestand, de opdracht, het terrein en de toestand van het materieel beheerschen de vraag, of zoeklichten enkel voudig, paars- dan wel groepsgewijze moeten worden ingezet. Evenwel is het steeds voordeelig twee zoeklichten te gebruiken, opdat zij elkander kunnen ondersteunen en aanvullen. Het eene zoeklicht kan het terrein of de lucht afzoeken, terwijl het andere zich daartoe eigenende doelen belicht en vasthoudt. De zoeklichten moeten zóó ver van elkaar staan, dat vuur op het eene zoeklicht afgegeven het andere niet deren kan, doch nooit verder dan 1000 M. De draagbare zoeklichten worden zooveel mogelijk vooruit in gevaarlijke terreingedeelten opgesteld. Zij moeten het terrein fron taal afzoeken en tevens in samenwerking met mitrailleurs, inf. bat terijen, nrijnenwerpers en tankafweergeschut, het terrein dicht voor de eigen troepen flankeerend kunnen beschijnen. In den stel lingoorlog worden zij ook speciaal voor het verlichten van de hindernissen gebezigd. De draagbare zoeklichten moeten snel van opstelling kunnen veranderen. Zij zullen vaak goede diensten be wijzen bij mitrailleuropstellingen of in achtergelegen steunpunten, van waaruit sterk glooiende terreingedeelten geheel of gedeeltelijk onder werkzaam licht kunnen worden gebracht. Als optisch sein- middel gebruikt of voor het aangeven van de marschrichting wor den zij hoog opgesteld (in boomen, enz.). De lichte zoeklichten voor voorterreinbelichting zijn uitermate van het terrein afhankelijk. Een goede opstellingsplaats is van zeer veel invloed op het nut, dat deze zoeklichten kunnen afwerpen. De opstelling moet zooveel mogelijk worden geheim gehouden. Het geruisch van de machine (motor) moet worden gedempt, ter wijl men dient te waken tegen het verraden van de opstellingsplaats door licht van hand- of zaklantaarns. Afhankelijk van het terrein moeten zij ongeveer 1500 2000 M. van het doel worden op gesteld. Bij een goede verhoogde opstelling, waar de mogelijkheid tot flankeeren bestaat, kan die afstand 2000 3000 M. bedragen. Zoodra er gevaar bestaat de eigen troepen te verlichten, moet het schijnen der zoek lichtentot het hoogst noodzakelijke worden beperkt, of er geheel mee worden opgehou den. Opstelling op de vleugels van een stel ling verdient geen aanbeveling, daar hier door ge makkei ij k de frontuitbreiding aan 556

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 12