brengen, ver vooruit in de infanteriezöne worden ingezet. Onder het op de zoeklichten afgegeven art. vuur leed ook de eigen In fanterie. Terwijl het menschelijk oog aan de duisternis vrij spoedig gewend raakt, wordt dit door het felle licht van de zoeklichten een zekeren tijd verblind en duurt het een poos, alvorens de pupii zich weer op de duisternis heeft ingesteld. Daarom gebruikte men voor de verlichting van het voorterrein liever lichtpatronen e. d., die een minder hel licht geven dan zoeklichten, en waarvan de belichting in de hand is van de posten zelf. Ten slotte had men gebrek aan goed tactisch ontwikkeld personeel voor de bediening. Beter was de toestand op het meestal slechts dun bezette Oost front. Hier hebben de zoeklichten goede diensten bewezen (vooral de draagbare zoeklichten) door het belichten van tusschen de gevechtsopstellingen liggende meren en moerassen, veelal in samenwerking met geschut en mitrailleurs. De waarde van zoeklichten bij rivierverdediging is in den afge- toopen oorlog bewezen. Bij den overgang over de Piave trad zij, zeer tot nadeel van de Duitschers, op den voorgrond. Door de Italianen werd eerst met schijnen begonnen, toen zij het overtrek ken van de rivier volledig onderkend hadden. Overigens en dit is wel hun hoofdtaak geweest vonden de zoeklichten een werkzaam arbeidsveld op het gebied van den luchtafweer. Voor de groote industriewerken in Lotharingen en aan de Saar waren lange sperliniën zoeklichten van groot kaliber ingericht. Belangrijke steden (Londen, Parijs) waren door verschil lende zönes van zoeklichten omgeven. In het hier volgende zal nu getracht worden na te gaan, hoe zoeklichten in algemeenen zin in een oorlog (meer in het bijzonder ook in onze Indische terreinen) het doelmatigst kunnen worden toegepast. Uit vorenstaande aanhalingen blijkt wel, dat aan het gebruik van zoeklichten groote gevaren zijn verbonden. De voornaamste nadeelen zijn: 1. Zij zullen dikwijls onnoodig het vijandelijke vuur tot zich trekken en het inschieten vergemakkelijken. 2. Er bestaat kans, dat de eigen opstelling en de frontuitbreiding wordt verraden. 3. Er bestaat gevaar eigen vooruitgeschoven afdeelingen te ver lichten. 4. De belichting van het terrein is onnatuurlijk en veelal te schel, zoodat ook de eigen troepen min of meer worden verblind. Nu is het de vraag, of de voordeelen van: beter inzicht in het terrein, de mogelijkheid op het onderkennen van vijandelijke nach telijke ondernemingen en op een verrassende vuuruitwerking, op wegen tegen de genoemde nadeelen. Hiervan hangt het af. of in 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 17