wegend. Hoogstens zullen draagbare zoeklichten kunnen worden gebruikt. Hei Ausbildungsvorschrift zegt: ,,Itn Begegnungsgefeciit werden in der Front nur Handschein- werfer verwend-et werden können, wahrend Feldscheinwerfer ineist im Luftschutz eingesetzt werden". „Nach gelungenem Nachtangriff verfolgen alle verfiigbaren Scheinwerfer den abziehenden Feind mit Dauerlicht, um zusammen- wirkend, besonders mit Artillerie, ihn völlig aufzulösen und den Verkehr auf seinen Rückzugstraszen zu verwirren". Het komt mij voor, ook hieraan niet al te groote waarde te moeten hechten. De werkingssfeer van deze zoeklichten (en dan nog bij goede opstelling en waarneming) is hoogstens 2 K. M. Wat er terecht moet komen van een methode, zooals het voor schrift aangeeft, in onze moeilijke terreinen en bij opstellen in het donker, is mij een raadsel: ,,Bei nachtlichem Verfolgen folgen die Scheinwerfer staffelweise. Ein Teil wird so lange in Stellung blei ben, als er den abziehenden Feind wirksam beleuchten kann. Die Beweglichkeit gleicht den Zeitverlust aus". In onze Indische terreinen is het vinden van een goede opstel lingsplaats voor de zoeklichten de groote moeilijkheid. Bij vredes- oefeningen doet dit bezwaar zich reeds gelden en de vijand gaat nu eenmaal niet zitten, waar wij hem graag zouden willen hebben. Een verhoogde opstelling is in onze terreinen beslist noodzakelijk, om het ontstaan van de slagschaduwen zooveel mogelijk tegen te gaan. Is er geen verhoogde opstelling, dan doet men veel beter niet te schijnen. Onze 110 c. M. Harlé's zijn voorzien van een goede, doch onhandige, kunstmatige verhoogde opstelling. Boven dien is hun bewegelijkheid zoo gering, dat zij voor veldgebruik ten eenenmale ongeschikt zijn. De 60 c. M. Harlé's, die juist een groote mate van bewegelijkheid bezitten, zijn niet van een ver hoogde opstelling voorzien en dus aangewezen op natuurlijke hooge opstellingen. En waar vindt men die altijd? Bij de verdediging van veldstellingen lijkt mij het gebruik van de beveiligingszoeklichten evenwel niet uitgesloten. ,,Es ist daher falsch, in der Verteidigung das Leuchten der Scheinwerfer allge- mein zu verbieten und erst freizugeben, wenn ein Angriff erkannt ist. 1st dieser schon im Gange, so kommt das Leuchten meist zu spat". Men heeft meer tijd van voorbereiding en kan dus de op- stellingspiaatsen beter verkennen. De zoeklichten krijgen dan een zoodanige plaats, da1 eventueel vuur, hetwelk zij tot zich trekken, geen schade kan berokkenen aan de eigen troepen. Ook dit zal natuurlijk alleen in bijzondere gevallen kunnen geschieden. Verder is veelvuldige stellingverandering noodzakelijk (welke stellingen Onze 60 c. M. Harlé is daartoe ev nwel ongeschikt. 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 22