Angriff sicher erkannt ist Dann wirkt das Licht machtig auf den sicli im Dunkeln sicher fiihlenden Gegner". Ten slotte dient hier opgemerkt te worden, dat deze zoeklichten in den oorlog veelal verkeerdelijk zijn gebruikt. „Besonders nützlich wurden sie jedoch aus den angegebenen Grimden im Osten (zie hierboven), wahrend sie im Westen im Wettbcwerb mit der Nahbeleuchtung zuriicktraten. Haufig ist das Gerat allerdings miszbrauchlich zur Arbeitsplatzbeleuchtung und als Lichtquelle in Ermangelung anderer Mittel bei höheren btaben verwendet worden" (Schwarte). Zware zoeklichten. Deze zullen vnl. tegen vliegtuigen worden gebezigd (ofschoon daarvoor ook veldzoeklichten kunnen worden aangewend). Waar, om met eenig succes tegen luchtdoelen te kunnen optreden, een zeer groot aantal zoeklichten noodig is en wij daarover vooreerst wel met de beschikking zullen krijgen (bovendien zonder afweer geschut presteeren de zoeklichten toch niets) lijkt het mij beter, hierover niet verder uit te weiden. Belangstellenden mogen worden verwezen naar het artikel van den kapitein Van Dooden „Zoek lichten ten behoeve van de verdediging tegen luchtvaartuigen" (Mil. Spectator 1922 No. 4). Ook de toepassing van zoeklichten in den stellingoorlog zal hier niet nader in beschouwing worden genomen. Hiervoor geldt in het algemeen, wat van zoeklichten in den bewegingsoorlog is vermeld (zie ook de meergenoemde artikelen van den kapitein Graaff in het 1. M. T.). Rest een enkel woord over de kustverdedi ging. Hierbij onderscheidt men: 1. Zoeklichten speciaal voor de kustverdediging. 2. Zoeklichten tegen vliegtuigen, welke dus geheel van elkander gescheiden zijn Ad. 1. Deze kunnen tot taak hebben: Het afzoeken amn de zee. Het vaststellen en aanwijzen van doelen op zee. Het belichten van een doel, om het te beschieten. Het storen van de vaart van vijandelijke schepen. Het verblinden van vijandelijke scheepszoeklichten. Het belichten van mijnversperringen. Het overbiengen van berichten middels lichtsignalen. Naar aanleiding hiervan onderscheidt het Duitsche voorschrift: a.) Sue li-S cheinwerfe r, die de doelen op zee moeten opzoeken, aangeven en vasthouden. b;. Beleucht-scheinwerfer, die een door een Such- Scheinwerfer ontdekt doel overneemt en het met den bundel vervolgt, zoodat het met succes kan worden beschoten. Ook 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 25