automatisch vuur7); juist op een afstand van 500 600 M. zai de geweermitrailleur, enkelvuur afgevende, door den vasten stand der ondersteuningsmiddelen en het automatisch herladen, dea schutter in de gelegenheid stellen alle aandacht aan de richting te besteden, welke het individueele juistheidsschot ten goede komt. Indien wij mogen aannemen, dat het ballistisch vermogen van het geweer staat tot de karabijn als dat van den geweermitrailleur staat tot den verkorten idem, dan volgt uit de tabel van het aan hangsel S. V. I., dat het patroonverbruik voor sommige afstanden zich verhoudt als 2 3 om vernietiging van een zelfde doet met vuur te bereiken. h) Waar ook het vraagstuk der munitieaanvulling nog niet is op gelost, doch wel vaststaat, dat de aanvulling met groote moeilijk heden gepaard zal gaan, en uiterste spaarzaamheid met munitie geboden is, zal m. i. de geweermitrailleur onverkort gehandhaafd dienen te blijven. De vraag dient te worden gesteld: „weegt het voordeel van 1 Kg. gewichtsbesparing (met hoopt immers tot 8.25 Kg. te geraken) en van de geweermitrailleurs M. 23 van 2.10 Kg. op tegen een achteruitgang van de vuuruitwerking? Wel is waar wil men door die gewichtsvermindering geraken tot gedragen vervoer, doch wij kunnen ons niet voorstellen, dat die eene Kilo nu ineens de oplossing zou hebben gebracht.9) Ook al zal het gelukken, het verkorte geweer op 8.25 Kg. re brengen, dan is dit een betrekkelijk gering verschil met het tegen woordige gewicht en op marsch en te velde nog rijkelijk zwaar om steeds te worden gedragen. We mogen zelfs de kans niet loopen, dat de geweermitrailleur in het gevecht, vooral wanneer daaraan een zware marsch is voorafgegaan, bij de geweergroep achterblijft. De geachte schrijver van hoofdstuk XI B. Geweermitrailleurs, W. J. 1924, deelt ons mede, dat de bediening van den geweer mitrailleur in de brigade als volgt wordt gedacht: 1 schutter bewapend met geweermitrailleur en 100 patronen in houders en een pistool; 2 helpers (res. schutters) ieder met 200 patronen in houders en een pistool, 7) Deze meening is minder juist. De afstandsbeperking is niet alleen voor automatisch vuur bïdoeld, maar voor alle vuursoorten uit G. Ms. 8) ln hoeverre de aanname juist is, blijkt uit de volgende cijfers. Voor de V0 van achtereenvolgens het geweer, de karabijn, de G M. en de Kar. M.731 M., 681 M., 681 M., 591 M. Zie voorts noot 5) en noot 7). 9) Het gaat niet om 1 K. Gdoch om 2,10 K.G. en bovendien en dat is wellicht van nog meer belang, om 40 c.M. lengte minder bij een lang durig gedragen vervoer door het terrein maakt dit een groot verschil uit, 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 29