Zeer jammer vinden wij het, dat vervoer per draagpaard ten eenenmale wordt uitgesloten en bij de oplossing van liet vraag stuk de keus blijkbaar zal vallen op vervoer per kar, dan wel ge dragen door den man, hoewel wat de laatste methode betreft geen enkele mogendheid daartoe is overgegaan. Toch willen wij hier voor vervoer per draagpaard een lans breken. De bezwaren zijn volgens de literatuur in het W. J. „de zorgen aan de verpleging van zooveel paarden verbonden". Deze zorg wordt minder wanneer het aantal paarden vermindert en dit is uit een oogpunt van constructie van het draagmaterieel en van belasting der paarden tot een minimum aantal van 3 terug te bren gen, wanneer we n.I. een paard niet met één maar met 3 geweer mitrailleurs belasten, waarvan één opgeladen, zooals tegenwoor dig geschiedt, en de overige twee aan weerszijden van het paard. We komen dan per compagnie op 3 paarden, waarbij 3 geleiders, niet tot de geweermitrailleur- of geweergroep behoorende, doch wel tot de formatie der compagnie en speciaal voor geleider afgericht. Ieder paard wordt bovendien belast met 3 reserve-loopen, ter wijl het toegestane nuttig draaggewicht dan nog toelaat, dat 1 stel kleine tasschen met 200 patronen inhoud en 1 stel groote tasschen met 400 patronen in houders of totaal dus 600 patronen per paard worden medegevoerd. I5) Verder denken wij ons de bediening te bestaan uit 3 man en wel: 1 schutter bewapend met den geweermitrailleur en 200 patr. in houders en 2 tasschen kleine en een pistool (geen ransel); l6) 2 helpers (reserve-schutters) ieder met 400 patronen in houders in tasschen gr. en een geweer met 50 patronen (geen ransel). I7) Voor eerste uitrusting hebben we dus 1000 patronen per geweer. De tasschen worden op den rug gedragen en zoodanig gecon strueerd dat zij met aan de tasschen verbonden ringen gemakke lijk aan een draagriemenstel, als nu aan den ransel, kunnen worden gehaakt en eventueel op den rug een draagkussentje. Een voordeel is bovendien, dat op deze wijze, door een weinig kostbare veran dering, alle thans bestaande tasschen voor vervoer van de munitie beschikbaar komen. Het paard krijgt dan te dragen: 3 Q. Ms. 31.05 K.Q. 3 foedralen 5.40 3 res. loopen in kl. foedr. 1050 1 st. kl. tasschen 9.25 1 st. gr. tasschen 17.70 Totaal, ongerekend zadeltasschen en onderhoudsmiddelen 73.90 KG! '6) Dat is een belasting van ruim 30 K.G.! '7) De helper wordt dan belast met 34 K.G.! 575

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 31