2. DOELMATIG GEBRUIK VAN ZOEKLICHTEN. door W. VAN EXTER. Inleiding. Kende men voor den oorlog te velde voornamelijk zoeklichten tot het belichten van het voorterrein op grootere afstanden (be veiligingszoeklichten) en die voor de nabijtferlichting (nabijver- dedigingszoeklichten), heden ten dage is vrijwel allerwege blijkbaar als gevolg van de minder gunstige ervaringen, in den grooten oorlog opgedaan de belangstelling voor deze soorten zoeklichten niet bijster groot te noemen. Ja, zelfs schijnt men in de meeste landen (Engeland, Frankrijk, Amerika) het gebruik van zoeklichten voor voorterreinverlichting geheel te veroordeelen en slechts waarde te hechten aan de zoeklichten, bestemd voor den afweer van nachtelijke vliegtuigaanvallen. In elk geval is het optreden tegen vijandelijke luchtstrijdkrachten wel de voornaamste taak van de zoeklichten geworden. Schwarte zegt in zijn „Die Technik im Zukunftskriege" kortweg: „Die Schemwerferei hat in der Form der Flugabwehr-Scheinwerfer sehr an Bedeutung gewonnen". De weinig uitgebreide literatuur, die er op het gebied van zoeklichten bestaat, neemt in hoofdzaak de zoeklichten tegen vliegtuigen in behandeling. Opmerkelijk is het in dit verband, dat in Frankrijk na den oorlog een nieuw voor schrift verscheen „Manoeuvre et Emploi des Projecteurs de D. C. A.", terwijl het blijkbaar niet noodig werd geacht het ge bruik van zoeklichten tegen aarddoelen opnieuw vast te leggen. (Dient daarvoor misschien het oude „Projecteurs de Campagne" nog als handleiding?) In het nieuwe Duitsche „Ausbildungsvorschrift für Scheinwerfer" worden echter zoowel de „Scheinwerfer gegen Erdziele" als die tegen „Luftziele" besproken. Het doel van zoeklichten wordt er in het algemeen als volgt omschreven: 1. Hulp verleenen bij de nachtelijke verkenning van den vijand. 2. Nachtelijke .aard- en luchtdoelen op te zoeken, vast te leggen en vast te houden. 3. De eigen artillerie en mitrailleurs te steunen door doelmatige belichting. 4. Den vijand te verblinden, en in verwarring te brengen, en wel vnl vijandelijke vliegtuigen. Bovendien kan aan zoeklichten als neventaak worden op gedragen: 1. Vijandelijke zoeklichten te verblinden en de eigen troepen door sperlicht te versluieren. 2. De vijandelijke waarneming met zoeklichten te bemoeilijken door het werpen van bundellicht door de vijandelijke bundels. 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 9